Zmień swoje nawyki na eko i wygraj cenne nagrody | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Zmień swoje nawyki na eko i wygraj cenne nagrody

zmien_swoje

Wezwanie do zmiany nawyków i konkurs z wartościowymi nagrodami dla mieszkańców Piły i okolic przygotowała firma ENERIS, pod której marką działa Altvater Piła. Wszystko to by promować eko-zwyczaje, a w szczególności ograniczanie ilości produkowanych odpadów. Wystarczy zamieścić na profilu ENERIS zdjęcie pokazujące oszczędzanie zasobów naturalnych i wygrać atrakcyjne nagrody, które zapewnią niezapomniane przeżycia. Co więcej, każde zgłoszenie w konkursie to 50 groszy przekazane przez ENERIS na rzecz programu walki z marnowaniem jedzenia Banków Żywności.

Konieczna zmiana nawyków już teraz!

Używanie bidonów zamiast kupowania napojów w butelkach jednorazowych, śniadaniówek w miejsce papieru czy folii do pakowania kanapek, racjonalne i przemyślane zakupy, tak by nie wyrzucać nadwyżek jedzenia – to proste, niewymagające zbyt dużego wysiłku działania, które wiele mogą zmienić. Teraz, kiedy wszystko jest na wyciągniecie ręki, konieczne jest świadome kreowanie naszych codziennych eko-nawyków. Oparcie się pokusie kupienia nowej bluzki, kolejnych butów, czy rezygnacja z jednorazowych naczyń zabieranych na pikniki, to wyzwania dzisiejszych konsumentów.

Niestety statystyki pokazują czarny obraz rzeczywistości. Zgodnie z czerwcowym raportem GUS, w 2019 roku na jednego mieszkańca przypadało średnio 332 kg zebranych odpadów komunalnych, co oznacza wzrost o 7 kg w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Najwięcej wytwarzamy odpadów z tworzyw sztucznych – statystyczny Polak produkuje ich średnio ok. 80 kg rocznie.

- Uruchomioną właśnie kampanią chcemy zwrócić uwagę mieszkańcom Piły i okolic na problem wytwarzania ogromnej ilości odpadów. Nie przypadkowa jest data rozpoczęcia naszych działań – w środku wakacji, tuż przed Dniem Długu Ekologicznego. Jak pokazują statystyki prowadzone przez ENERIS, nawet o ponad 20% rośnie ilość odpadów odbieranych od mieszkańców w okresie wakacyjnym w stosunku do miesięcy zimowych. Więcej odpadów to też wyższe koszty ich przetworzenia co ostatecznie powoduje wzrost opłat dla każdego z nas za ich odbiór. Dlatego zachęcamy do refleksji i wdrażania każdego dnia prostych eko-nawyków. – komentuje Tomasz Bielański, Dyrektor Generalny Altvater Piła.

Dla tych, którzy ograniczają na co dzień ilość wytwarzanych odpadów lub chcą podjąć to wyzwanie, został przygotowany konkurs internetowy. Każdy kto na profilu FB ENERIS umieści pod postem konkursowym zdjęcie pokazujące swoje eko-nawyki, ma szansę na cenne nagrody, które dostarczą niezapomnianych przeżyć i doświadczeń. Zwycięzca sam zdecyduje, czy wybierze wizytę w SPA, skok ze spadochronem, kolację dla dwojga czy może szaloną zabawę z dziećmi w parku trampolin.

Inicjatorzy kampanii czekają na indywidualne lub rodzinne, kreatywne zdjęcia, pokazujące np. jak radzić sobie z nadwyżką jedzenia, jak produkować mniej odpadów, czy jak wykorzystywać opakowania wiele razy, albo co zrobić z niepotrzebnych, nieużywanych toreb lub ubrań, czyli po prostu jak nadać drugie życie rożnych codziennym przedmiotom lub produktom.

Ale to nie wszystko. Każdy kto prześle zgłoszenie konkursowe pomaga ratować cenne zasoby. Zgłoszone zdjęcie to 50 groszy przekazane przez ENERIS na program niemarnowania jedzenia prowadzony przez Banki Żywności.

- Każda kupiona kolejna bluzka, plastikowa butelka napoju, produkty zapakowane w kilka rodzajów różnych opakowań, to litry wody i energii zużyte do ich produkcji, a także benzyny do transportu oraz godziny pracy ludzkiej. Czy naprawdę musimy tyle kupować? Czerwona lampka zapala się właśnie teraz, przed Dniem Długu Ekologicznego, czyli w momencie, w którym ludzkość wykorzystuje zasoby przypadające na cały rok do produkcji, a konsumpcja przekracza zdolność natury do ich odnowienia. Eksploatujemy naszą planetę do granic wytrzymałości, a tymczasem wystarczyłaby zmiana prostych codziennych nawyków by zmniejszyć nasz dług wobec przyszłych pokoleń. – podsumowuje Paweł Augustyn, Prezes ENERIS Surowce.

Z kolei Prezes Zarządu Banku Żywności w Pile, Mieczysław Augustyn dodaje: - Zachęcamy do udziału w konkursie. Każde zgłoszenie to nie tylko pomoc finansowa dla Banków Żywności, ale przede wszystkim budowanie świadomości dotyczącej niemarnowania jedzenia w naszym regionie. Chcemy, żeby przetwarzanie żywności – robienie kompotów, konfitur, mrożenie czy pasteryzowanie gotowych dań – znowu stało się modne.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie ENERIS.

ENERIS