„Bohater lokalny” – projekt gimnazjalistek!

Jaka jest dzisiejsza młodzież? Otwarta na różne pomysły, które nie tylko poszerzą ich wiedzę, ale również spowodują, że inni zainteresują się kimś, kto zasłużył się pilskiej, a właściwie polskiej społeczności. Pierwszoklasistki z Gimnazjum nr 4 w Pile, Wiktoria Hołowacz i Izabela Jucha pokazują, że mają energię na twórcze działanie.

– Bierzemy udział w ogólnopolskim projekcie „Bohater lokalny”. Naszym zadaniem jest rozpowszechnienie wiedzy o postaci, którą wybrałyśmy, dokonanie różnych czynności z tym związanych, udokumentowanie ich i wyciągnięcie wniosków. Do tej pory przeprowadziłyśmy sondy, apele, quizy oraz inne działania mające na celu przybliżenie ludziom działalności Stanisława Staszica, który jest obiektem naszego programu. Przypominamy najważniejsze informacje o tym człowieku, bo wiele osób posiada znikomą wiedzę na jego temat.  Co warto wiedzieć? Chyba najważniejsze jest to, że Stanisław Staszic urodził się w listopadzie 1775 roku w Pile w szanowanej rodzinie, która jeszcze przed jego narodzinami zapisała się w historii Piły dzięki Andrzejowi Staszicowi, który był dziadem Stanisława i sprawował najwyższe rządy w Pile. Jego tradycję kontynuował syn – Wawrzyniec Staszic, który przez 10 lat był burmistrzem Piły. To im Staszic zawdzięczał umiłowanie do ojczyzny, szacunek do pracy i nauki oraz chęć pomocy społeczności. Wszędzie głęboko podkreślał zasługi swojej rodziny. Dzięki niemu Piła stała się ważniejszym miastem, niż była dotychczas. Wraz z końcem XVIII w. Staszicowie opuścili to miasto. Matka Staszica już od dziecka chciała, aby ten został wychowany na służbę Bogu. Ojciec jego uległ, lecz kierował się wychowaniem i starał zachęcać do nauki. Radził, żeby po skończeniu edukacji w kraju, Stanisław wyjechał za granicę. Staszic uwielbiał polskie góry, badał je, przez co znał ich każdą tajemnicę, z tego powstało dzieło „O ziemiorództwie Karpat i innych gór i równin Polski”. Wątpliwości nie podlega to, że Staszic był jednym z najwybitniejszych i najbardziej utalentowanych Polaków.  Swoimi utworami wspierał Polaków w trudnych okresach. Do dziś jest szanowany i uwielbiany przez młodą jak i starszą publiczność – powiedziały zaangażowane w projekt uczennice.

– Myślimy, że warto wrócić do starszych czasów i sięgnąć pamięcią po tamtejszych artystów, ponieważ oni powinni nawet teraz być dla Nas autorytetem poprzez swoje działania. Należy także czasami odwiedzać miejsca związane z wybitnymi postaciami, których w Pile nie brakuje. Jednym z nich jest Muzeum Stanisława Staszica. Tam pogłębimy swoją wiedzę, dowiemy się naprawdę wielu ciekawych informacji i przeżyjemy niezwykłą przygodę – dodały Wiktoria Hołowacz i Izabela Jucha.

M.C-S.

bohater_lokalny00

bohater_lokalny03 bohater_lokalny01 bohater_lokalny02