Czy politycy spełnią swoje obietnice wyborcze?

Już w najbliższy poniedziałek, 28 stycznia 2019 r. podczas III sesji Sejmiku Wojewódzkiego Wielkopolskiego będzie okazja sprawdzić jak przedwyborcze obietnice spełnia Koalicja Obywatelska.

We wrześniu 2018 r. podczas konferencji przed Ośrodkiem Radioterapii w Pile kandydaci Koalicji Obywatelskiej złożyli w obecności Marka Wozniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, pisemną deklarację o przekazaniu na inwestycje na terenie Szpitala Specjalistycznego w Pile 100 milionów złotych (10 milionów rocznie) w czasie dwóch kolejnych kadencji samorządu.W poniedziałek podczas sesji Sejmiku radny wojewódzki z Prawa i Sprawiedliwości, Adam Bogrycewicz, będzie wnioskował, w poprawce do budżetu na 2019 rok, o przekazanie 4 milionów złotych na utworzenie Oddziału Onkologicznego w Szpitalu Specjalistycznym w Pile.

24 stycznia w Biurze PiS w Pile odbyła się konferencja prasowa posła Prawa i Sprawiedliwości Marcina Porzucka oraz radnego Prawa i Sprawiedliwości Województwa Wielkopolskiego Adama Bogrycewicza, na której panowie poruszyli temat współpracy na rzecz pacjentów i rozwoju Szpitala Specjalistycznego w Pile.

– Podczas wrześniowej konferencji prasowej przed Ośrodkiem Radioterapii w Pile padły wprost mocne deklaracje, co do kwot, jeśli chodzi o wsparcie pilskiego szpitala. W najbliższy poniedziałek odbędzie się sesja Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, na której będzie głosowany budżet województwa. Na obecnym etapie nie znajduję pieniążków na wsparcie Szpitala Specjalistycznego w Pile. Szpital w Pile ma rangę szpitala powiatowego, a jak wiemy wykonuje zadania szpitala wojewódzkiego, obsługując rocznie ok. 50 tysięcy pacjentów, z wieloma oddziałami i poradniami. Jest jedynym szpitalem, który po reformie nie został szpitalem wojewódzkim. Wychodząc naprzeciw deklaracji marszałka Marka Wozniaka, prezydenta Piły Piotra Głowskiego, na drugiej sesji Sejmiku klub Prawa i Sprawiedliwości zgłoszę poprawkę do budżetu województwa wielkopolskiego – inicjowaną przeze mnie – o wsparcie powiatu pilskiego kwotą 4 milionów złotych na budowę Oddziału Onkologicznego i łącznika z filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii, czyli z pilską radioterapią, która ma być otwierana w 2019 r. – mówi radny PiS-u Adam Bogrycewicz.

Czasami wielu polityków nie pamięta o tym, że aby coś komuś dać, trzeba gdzieś zabra,ć albo szukać źródeł finansowania. Nie w tym przypadku. Radny Bogrycewicz proponuje w poprawce: zwiększenie 4 milionów złotych w dziale – pozostała działalność.

– Natomiast zmniejszenie ma pochodzić z rozdziału 78018 – urząd marszałkowski, z wynagrodzeń – 1 milion wzrost etatów.  Jest propozycja wzrostu wygodzeń w stosunku do 2018 r. z 48 milionów 250 tysięcy do 52 milionów 284 tysięcy złotych. Z tej kwoty chcemy milion na szpital, a pozostałe 3 miliony przekazać z rozdziału – dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie. Budowa Oddziału Onkologicznego jest planowana na kwotę 4 milionów 400 tysięcy. Takimi środkami finansowymi szpital nie dysponuje. Mam zapewnienie ze strony powiatu pilskiego, że brakujące środki zostaną przeznaczone. Także nie prawdą jest, jak mówią koledzy z Platformy Obywatelskiej, że brak inicjatyw w tym temacie. Można mieć pewne zastrzeżenia, co do działalności Starosty Pilskiego, ale nie w obszarze pilskiego szpitala. Jest to bardzo ważna sprawa i liczę, że wszyscy bez barw politycznych, wszyscy razem przystąpimy do działania w kierunku tego, aby na sesji poniedziałkowej ta poprawka do budżetu została przyjęta. Jest ku temu dobry klimat –deklaracje polityków PO we wrześniu ubiegłego roku, wtorkowa konferencja polityków PO, i osoba pilanina Jacka Bogusławskiego w zarządzie Województwa Wielkopolskiego. Powiat Pilski również wykazuje chęć otrzymania tych środków na szpital – dodaje radny Adam Bogrycewicz.

Jak zaznaczył poseł Porzucek, dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości na inwestycje i zakupy do pilskiej lecznicy w ostatnich trzech latach trafiło około 10 mln zł (m.in. na kardiologię i SOR).

Sesję budżetową sejmiku będzie można obejrzeć na żywo w poniedziałek od godz. 12 na stronie Urzędu Marszałkowskiego, w zakładce transmisje obrad.

(SE)

czy_politycy_spelnia

czy_politycy_spelnia_02 czy_politycy_spelnia_03 czy_politycy_spelnia_04 czy_politycy_spelnia_05 czy_politycy_spelnia_06