Czy to możliwe, że pies pije dużo przez suchą karmę?

milusinscy

Witam. Mój pies od jakiegoś czasu (kilka tygodni) pije bardzo dużo wody. Dodatkowo zaczął więcej sikać. Zbiegło się to z podaniem nowej suchej karmy. Czy to możliwe, że pies pije dużo przez suchą karmę? Dodam, że jest to duży, 7-letni Labrador Retriever. Aneta z Piły.

Pani Aneto, polidypsja (czyli nadmierne pobieranie wody, powyżej 80-100 ml/kg m.c./dzień), oraz poliuria czyli zwiększona ilość wydalanego moczu (powyżej 40-50 ml/kg m.c./dzień) to objawy występujące najczęściej razem. Towarzyszą one wielu poważnym chorobom, dlatego najlepiej jest jak najszybciej udać się z psem do lekarza weterynarii. Zwlekanie z wizytą może nieodwracanie pogorszyć stan zwierzęcia.

Nadmierne pragnienie zazwyczaj jest skutkiem zwiększonej utraty płynów przez nerki. Rzadko jest spowodowane niedostateczną podażą wody, chociaż u zwierząt można zaobserwować wzrost ilości wypijanej wody przy jednoczesnym podawaniu tylko suchej karmy. W takim przypadku jednak całkowita dobowa ilość pobieranej wody nie przekracza 80-100ml/kg m.c/dzień. Błędy żywieniowe również mogą prowadzić do nadmiernego pobierania wody, tak jak zbyt duża ilość soli w pokarmie, lub zbyt mało białka. Nadmierne pragnienie może mieć także podłoże psychogenne. Do zwiększonego pobierania wody dochodzi wtedy na skutek stresu związanego na przykład ze zmianą środowiska, przeprowadzką, nudą, wprowadzeniem do domu nowych zwierząt lub członków rodziny. Po wykluczeniu innych przyczyn polidypsji/poliurii, takie zwierzęta powinny być konsultowane z behawiorystą.

Jednak niestety zdecydowana większość przypadków wiąże się z chorobami toczącymi się w organizmie. Choroby nerek są jedną z najczęstszych przyczyn. Utrata zdolności nerek do zagęszczania skutkuje oddawaniem dużej ilości niezagęszczonego moczu. To z kolei powoduje nadmierne picie, ponieważ zwierzę stara się uzupełnić straty. Chorym nerkom często towarzyszy brzydki zapach z pyska i utrata masy ciała.

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej również ma znaczenie. Psy rasy Labrador Retriever mają skłonność do tycia. Dużo pijący, otyły osobnik powinien mieć wykonane badanie w kierunku cukrzycy, która wbrew pozorom jest często diagnozowana. U niesterylizowanych, starszych suczek picie dużej ilości wody łączy się często z ropomaciczem, chorobą która nieleczona w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci. Również przy innych zaburzeniach hormonalnych może dochodzić do polidypsji/poliurii, na przykład przy nadczynności tarczycy (związanej z guzami tarczycy) lub nadczynności kory nadnerczy (Zespół Cushinga), którego źródłem są procesy nowotworowe przysadki lub kory nadnerczy. Wymienione wyżej jednostki chorobowe to tylko wybrane przykłady możliwych źródeł polidypsji/poliurii.

Do wizyty lekarskiej warto się odpowiednio przygotować. Należy w miarę możliwości obliczyć ile pies dziennie pobiera wody i jak dużo sika. Zaobserwować czy pies sika oddając duże ilości moczu, czy posikuje często małą ilością moczu. Ważne będą także takie informacje odnośnie diety, którą pies otrzymuje (sucha lub mokra karma, posiłki gotowane), oraz jej skład, podawane leki, warunki pogodowe oraz warunki utrzymania zwierzęcia. Na pierwszą wizytę najlepiej od razu przynieść poranny mocz (pobrany na czczo, przed śniadaniem), zebrany do jałowego pojemnika. Mocz można zbadać do 2 godzin od pobrania. Jeśli wizyta zaplanowana jest później, mocz można włożyć do lodówki, lub pobrać świeży przed wizytą.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

 

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.