Dłuższy czas na złożenie PIT

dluzszy_czas

Czas na złożenie zeznania podatkowego PIT – zgodnie  z przepisami – mija z końcem kwietnia.  W tym roku, ze względu na szczególną sytuację, podatnicy otrzymają dodatkowy miesiąc na rozliczenie się z fiskusem.  Złożenie PIT i zapłata podatku do 31 maja nie będzie się wiązała z sankcjami ze strony administracji skarbowej.

To ważne szczególnie dla osób prowadzących działalność gospodarczą –  te bowiem muszą samodzielnie wypełnić i przesłać zeznanie do urzędu skarbowego.

Pozostali podatnicy rozliczający się na drukach PIT-37 i PIT-38 (m.in. dochody  z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych) od 15 lutego mają już dostęp do automatycznie przygotowanego zeznania w usłudze Twój e-PIT.  Już teraz można je zmodyfikować, albo zatwierdzić bez zmian i wysłać elektronicznie w kilku kliknięciach. W przypadku braku aktywności zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia. O ewentualnej konieczności dopłaty podatku urzędy skarbowe będą informować poszczególne osoby w maju.

Gdyby okazało się, że automatyczne zeznanie trzeba skorygować, to można  to zrobić po 30 kwietnia zarówno w usłudze Twój e-PIT lub w e-Deklaracjach,  jak też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Do 31 maja korygując zeznanie można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego, której przekażemy 1% naszego podatku.

Twój e-PIT i e-Deklaracje znajdziesz na podatki.gov.pl. Na portalu dostępne  są również wszystkie informacje potrzebne do złożenia PIT, m.in.:
– instruktaż,
– pytania i odpowiedzi,
– jak przekazać 1%,
– informacje w jęz. ukraińskim.

W razie wątpliwości skontaktuj się ze swoim urzędem skarbowym.  Dane kontaktowe znajdziesz na stronach poszczególnych urzędów  na www.wielkopolskie.kas.gov.pl.

Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu