Do 30 listopada będzie trwał 15. Festiwal Teatralny – „Teatr pasja rodzinna”

Do_30_listopada_bedzie

Od 11 listopada 2014 roku w Regionalnym Centrum Kultury, w Teatrze Miejskim trwa 15. Festiwal Teatralny – „Teatr pasja rodzinna”. Za nami już cztery spektakle w doborowej obsadzie, czyli „Lunch o północy”, „Miłość z dostawa do domu”, czy „En Vogue”. Ale przed nami jeszcze osiem niezwykłych odsłon pilskiej uczty teatralnej. Poniżej szczegóły:

4. OLD LOVE
17.XI.2014, poniedziałek, godz. 19.00
bilet: 80 zł, 75 zł – balkon

„Old Love” to pełen humoru spektakl podejmujący zagadnienie tego, czy ludzie w „pewnym wieku” powinni myśleć o miłości, zwłaszcza miłości fizycznej. Opowieść o związku, który rodzi się, gdy dwie osoby niemal przez całe życie przelotnie się spotykają; o determinacji mężczyzny, który stara się zdobyć serce dość opornej ukochanej; o rozbudzeniu, zdawałoby się, dawno zapomnianych emocji. „Old Love” to sztuka stawiająca ważne życiowe pytania, ale pełna ciepła, optymizmu i humoru.
Komedie Norma Fostera znane są z lekkiego humoru oraz umiejętnego odwzorowania w bohaterach zwykłego człowieka i jego trosk w sposób tak wiarygodny, że mogą niekiedy służyć nam za lustro.

Występują: Małgorzata OSTROWSKA-KRÓLIKOWSKA, Artur BARCIŚ, Paweł DOMAGAŁA/Mateusz BANASIUK, Zuza GRABOWSKA/Barbara KURDEJ-SZATAN.

Reżyseria: Andrzej CHICHŁOWSKI

5. CUD MEDYCZNY W WILKOWYJACH
19.XI.2014, środa, godz. 19.00
bilet: 75 zł, 70 zł – balkon

Ze spektaklu Cud medyczny w Wilkowyjach dowiemy się jak wygląda sytuacja w przychodni prowadzonej przez Wezóła. Przyjrzymy się lekarzowi pesymiście, którego wiara w medycynę znalazła się na poziomie zerowym z wyraźną tendencją spadkową. Będziemy uczestniczyć w bardzo ekspresyjnych potyczkach słownych pomiędzy zrezygnowanym doktorem (Wojciech Wysocki) i jego żoną Dorotą (Beata Olga Kowalska) jak i zmierzymy się z nieoczekiwanymi żądaniami dwójki smakoszy mamrota – Tadeusza Hadziuka (Bogdan Kalus) i Macieja Solejuka (Sylwester Maciejewski). Usłyszymy tutaj również, niemalże naukowe (chociaż nie pozbawione dowcipu), refleksje na temat efektów długotrwałego spożywania alkoholu czy też kilka wskazówek na temat tego, jak dożyć sędziwego wieku w zdrowiu i szczęściu.

Występują: Beata Olga KOWALSKA, Wojciech WYSOCKI, Bogdan KALUS, Sylwester MACIEJEWSKI.

Reżyseria: Wojciech ADAMCZYK

6. PREZENT URODZINOWY
20.XI.2014, czwartek, godz. 19.00
bilet: 75 zł, 70 zł – balkon

Wyobraź sobie, że dziś są twoje urodziny. Serdeczny przyjaciel zatroskany twoją kondycją psychiczną – aha, przepraszam, zapomniałem dodać, że właśnie niedawno rozstałeś się z żoną – przygotował dla ciebie niezwykły prezent urodzinowy…

Otóż w pewnym hotelowym pokoju masz umówioną dyskretną kolację z pewną dyskretną, aczkolwiek bardzo efektowną panią… Dodajmy, że zarówno pokój, kolacja jak i pani są z góry opłacone przez serdecznego i dyskretnego przyjaciela. Twój pokój łączy się jednak z pokojem obok pewnymi drzwiami… Czy taki drobiazg może popsuć urok z góry opłaconej kolacji ,ze z góry opłaconym śniadaniem, ze z góry opłaconą dyskretną acz efektowną panią?

Wydawałoby się, że nie… jednak, w pokoju obok słychać jakieś odgłosy…a nawet głosy…a nawet jakby znajome… I jeszcze ten wścibski kelner ze swoim drwiącym uśmieszkiem. Ale zaraz, zaraz… przecież drzwi do drugiego pokoju nie są zamknięte… może tylko rzucisz okiem …tylko raz… tylko przez chwilę…

No tak, a to dopiero początek. Początek komedii omyłek, przypadków i zbiegów okoliczności. Śmiech, chwila oddechu …i znowu śmiech. A do tego znakomita obsada, błyskotliwe dialogi i mistrzowska reżyseria Jerzego Bończaka.

Następnym razem, zastanów się, zanim przyjmiesz jakiś prezent urodzinowy…

Występują: Maria PAKULNIS, Magdalena WÓJCIK, Jerzy BOŃCZAK, Tadeusz CHUDECKI, Marcin TROŃSKI.

Reżyseria: Jerzy BOŃCZAK

7. SCENA MISTRZÓW – WOKÓŁ SZEKSPIRA
22.XI.2014, sobota, godz. 19.00
bilet: 50 zł, 45 zł – balkon

Andrzej Seweryn w słynnych monologach szekspirowskich. Popis sztuki aktorskiej i rozmowa aktora z widzami o najważniejszych sprawach człowieka.

Andrzej Seweryn, wybitny aktor i reżyser, w wyborze najsłynniejszych monologów szekspirowskich bohaterów. „Wokół Szekspira” to nie tylko mistrzowski popis aktorskiego kunsztu w połączeniu z geniuszem dramatopisarstwa, ale także skierowane do publiczności zaproszenie, zachęcające do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu i ponownego interpretowania dzieł pisarza.

W spektaklu Andrzej Seweryn wciela się w postaci z największych arcydzieł Szekspira – „Hamleta”, „Makbeta”, „Romea i Julii”, „Henryka V”, „Burzy”, „Ryszarda III”, „Sonetów” i wielu innych. Bohaterowie monologów zostają ukazani w różnych stanach emocjonalnych, odnoszą zwycięstwa, stawiają czoła porażkom i przezwyciężają własne słabości. Monodram jest także szansą do uzyskania odpowiedzi na pytanie, co w Szekspirze najbardziej zafascynowało.

Występują: Andrzej SEWERYN

8. DWUNASTU GNIEWNYCH LUDZI
24.XI.2014, poniedziałek, godz. 19.00
bilet: 50 zł, 45 zł – balkon

Dwunastka to w naszej kulturze liczba nacechowana wyjątkową symboliką – kojarzy się z pełnią, z doskonałością. Jest dwunastu apostołów, tuzin gwiazdek na europejskiej fladze i dwanaście groszy w znanej polskiej piosence, a siły zła na Dzikim Zachodzie zostają rozbite w pył tylko wtedy, gdy walka rozpocznie się w samo południe.

Życie młodego chłopaka, oskarżonego o zamordowanie ojca, również zostało złożone w ręce tuzina nieskazitelnych – przynajmniej w świetle amerykańskiego prawa – obywateli. Czy we wzmagającym się upale i duchocie znajdą oni siłę, by rozpocząć poszukiwania nieoczywistej prawdy?

Występują: Michał KOCUREK, Grzegorz GOŁASZEWSKI, Tomasz NOSIŃSKI, Zbigniew GROCHAL, Mariusz ZANIEWSKI, Mariusz PUCHALSKI, Tadeusz DRZEWIECKI, Mateusz ŁAWRYNOWICZ, Michał GRUDZIŃSKI, Andrzej LAJBOREK, Cezary ŁUKASIEWICZ, Janusz ANDRZEJEWSKI, Anna MIERZWA

Reżyseria: Radosław RYCHCIK

9. PO CO SĄ MATKI? z repertuaru Teatru Polonia w Warszawie
25.XI.2014, wtorek, godz. 19:00
bilet: 50 zł, 45 zł – balkon

Morze. Plaża. Parasol. Dwa łóżka. Dwa drinki. Dwie kobiety. Matka i córka.
Czy wystarczą im „czułe słówka”, aby zmienić toksyczną miłość w uczucie prawdziwe? Czy pokonają samotność i zrozumieją się nawzajem? Sztuka Hindi Brooks podejmuje odwieczny problem relacji matki z córką. To zależność niezwykle intensywna, skomplikowana, często burzliwa i niejednoznaczna. Na dodatek, jeśli w tle stoją mężczyźni, których funkcja polega na komplikowaniu życia. W córce matka widzi swoje nadzieje, także spełnienie swych marzeń. Często przypisuje jej swoje lęki. Chce chronić ją przed złem tego świata, a w konsekwencji dręczy ją i ogranicza wolność. Nadopiekuńcza matka pragnie zostać partnerem swojej córki. A zbuntowana córka szuka w matce oparcia. Czy jednak wystarczy pojechać na wspólne wakacje i na słonecznej plaży obdarować się nawzajem ciepłymi słówkami?

No właśnie i czy po to są matki? A może po to, żeby czasem przytulić i dać klapsa? Albo żeby ukarać, lub nagradzać? Tęsknić, płakać? A może żeby uczyć nas miłości, żeby prowadzić za rękę, żeby powiedzieć co jest dobre, a co złe? Myślę, że odpowiedź leży w pytaniu: „A po co są dzieci?”.

Występują: Paulina HOLTZ, Joanna ŻÓŁKOWSKA

Reżyseria: Robert GLIŃSKI

10. ZŁODZIEJ
29.XI.2014, sobota, godz. 19:00
bilet: 80 zł, 75 zł – balkon

Złodziej to komedia jednego z najpopularniejszych brytyjskich autorów Erica Chappella w reżyserii Cezarego Żaka.

Złodziej to gwiazdorska obsada: Renata Dancewicz, Izabela Kuna, Cezary Żak, Rafał Królikowski, Leszek Lichota, inteligentna fabuła i przede wszystkim mnóstwo humoru.

Złodziej: Dom za miastem, późny wieczór, gospodarze z przyjaciółmi wracają z przyjęcia. Na gorącym uczynku zostaje przyłapany złodziej. Ale nie jest to zwyczajny opryszek. To złodziej sympatyczny, zagrany brawurowo przez Cezarego Żaka. Złodziej, który przeszukując dom poznał najgłębsze tajemnice mieszkańców. Złodziej z fantazją, – psycholog, który wywróci wzajemne relacje mieszkańców do góry nogami.

Złodziej to œświetna zabawa, błyskotliwe żarty, brawurowe zwroty akcji i zaskakujący finał.

Występują: Renata DANCEWICZ, Izabela KUNA, Cezary ŻAK, Rafał KRÓLIKOWSKI, Leszek LICHOTA

Reżyseria: Cezary ŻAK

11. KLUB MĘŻUSIÓW
30.XI.2014, niedziela, godz. 19:00
bilet: 80 zł, 75 zł – balkon

Czterej przyjaciele – Roland, Karol, Andy i Mario spotykają się raz w tygodniu w od dawna nie używanej kotłowni centrum handlowego. Możliwość posiedzenia w męskim gronie to dla nich jedyna możliwość ucieczki od konieczności robienia zakupów ze swoimi żonami. Właśnie te zakupy to temat przewodni ich spotkań i początek kłopotów w domu.

Do czego zdolni są mężczyźni, aby wkraść się z powrotem w łaski swoich żon? Na to pytanie znajdziecie Państwo odpowiedź w brawurowej komedii w reżyserii Andrzeja Rozhina. „Klub mężusiów” to ironiczny pstryczek w nos dla problemów małżeńskich. Dowcipne ukazanie dwóch, diametralnie różniących się od siebie światów – kobiet i mężczyzn. Współczesny język, zaskakujące zwroty akcji, lekkie pointy i mistrzowskie konwersacje, to recepta na zabawę, przed którą nie da się obronić. Komedię uzupełniają wielkie światowe hity disco, które łamały serca kobiet i królowały na pierwszych miejscach list przebojów.

Występują: Krzysztof TYNIEC / Tomasz DEDEK, Cezary MORAWSKI, Michał MILOWICZ / Jacek KAWALEC, Robert WABICH / Bogdan KALUS

Reżyseria: Andrzej ROZHIN

Sprzedaż biletów na 15 Festiwal Teatralny – „Teatr pasja rodzinna” od godz. 8.00, tylko w kasie RCK.

UWAGA:

PODUCHA DLA STUDENTA I LICEALISTY – 15 zł za każdy spektakl (na 15 min. przed spektaklem za okazaniem legitymacji). Ilość miejsc ograniczona.

red