Duże zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi

Miasto Piła prowadziło analizę w zakresie zainteresowania mieszkańców realizacją zadań z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE), które ma być współfinansowane ze środków zewnętrznych. Jak się okazało mimo krótkiego czasu na składanie ankiet chętnych nie brakowało. Złożono do UM Piły ponad 200 ankiet. Po pozytywnej weryfikacji 134 gospodarstwa domowe mają szansę na pozyskanie środków, które zostaną przeznaczone na instalację na obiektach prywatnych paneli fotowoltaicznych oraz rezygnację z pieców węglowych.

– Oczywiście te 134 inwestycje powstaną jak uda nam się wygrać konkurs. Wiemy, że będzie bardzo dużo wniosków, będzie konkurencja mimo dobrze przygotowanych wniosków. Wiemy, że jest ograniczona pula pieniędzy na ten cel. Jednak optymistycznie patrzymy, mimo że trzeba tonę dokumentów złożyć. Działanie to doskonale wpisuje się w program pn. Piła – dzieło otwarte – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

– Mimo okresu wakacyjnego i krótkiego terminu zbierania wniosków było duże zainteresowanie mieszkańców, a także mieszkańców sąsiednich gmin. Nadal mamy dużo zapytań o kolejną edycję tego programu i jeśli będzie kontynuacja to tych wniosków otrzymamy jeszcze więcej. Termin, który został podany w naborze to luty 2018. Musimy się teraz uzbroić w cierpliwość i poczekać na opinię formalną i merytoryczną. Jeśli nie uda się dostać dofinansowania na ten cel z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego będziemy sięgać do innych instytucji o środki na ten cel – dodaje Ewelina Ślugajska, skarbnik gminy Piła.

Przypomnijmy, że przewidywana wysokość dofinansowania wynosi do 85% kosztów i dotyczy to gospodarstw posiadających ogrzewanie gazowe, elektryczne lub podłączonych do miejskiego systemu grzewczego, a w przypadku obecnie istniejącego ogrzewania węglowego do 100% kosztów – warunkiem progowym jest likwidacja ogrzewania węglowego z zamianą na ogrzewanie elektryczne lub gazowe.

Dofinansowanie w wysokości do 85% kosztów realizacji instalacji będzie oznaczało, że 15% pokrycia kosztów leży w gestii właściciela budynku – orientacyjna kwota około 3000 zł. Koszt instalacji odgromowej i przepięciowej w obu powyższych przypadkach leży po stronie właściciela budynku.

Sebastian Daukszewicz

duze_zainteresowanie_instalacjami_fotowoltaicznymi00

duze_zainteresowanie_instalacjami_fotowoltaicznymi04 duze_zainteresowanie_instalacjami_fotowoltaicznymi01 duze_zainteresowanie_instalacjami_fotowoltaicznymi02 duze_zainteresowanie_instalacjami_fotowoltaicznymi03