Dwa wypadki lotnicze w Pile

Dwa wypadki lotnicze podczas mistrzostw szybowcowych w Pile

Jedna osoba nie żyje, trzy osoby poszkodowane, to bilans dwóch wypadków lotniczych podczas rozgrywania zawodów szybowcowych
w Pile.

wypadek_lotniczy_pila_1

Do pierwszego wypadku doszło w sobotę 31 maja tuż po godzinie trzynastej zderzyły się dwa szybowce. Do wypadku doszło nad lasem w okolicach jeziora Jeleniowego. Piloci zdołali wyskoczyć z szybowców i w miarę bezpiecznie wylądować na spadochronach. Do zdarzenia zadysponowano 7 zastępów straży pożarnej, których zadaniem w pierwszej kolejności było odnalezienie pilotów. Następne działania polegały na przeszukaniu okolic miejsca zdarzenia w celu zlokalizowania części szybowców, rozrzuconych w promieniu kilkuset metrów. Strażacy zabezpieczali miejsce zdarzenia do czasu przybycia Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Kolejny wypadek miał miejsce w niedzielę 1 czerwca tuż przed godziną trzynastą również zderzyły się dwa szybowce. Tym razem do wypadku doszło nad centrum Piły. Jeden z pilotów zdołał wyskoczyć z szybowca i wylądować na spadochronie, drugi zginął na miejscu. W wypadku ciężko ranny został pieszy, na którego spadło część kadłuba. Działania straży, poległy na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu pilotowi, który zdołał wylądować na spadochronie oraz pomocy ciężko rannemu pieszemu na którego spadło część kadłuba w Pile przy ulicy Sikorskiego. Ze względu na duży obszar zdarzenia, strażacy włączyli się również do działań mających na celu odnalezienie szczątków rozbitych szybowców. Przy wykorzystaniu drabiny pożarniczej sprawdzone zostały pobliskie dachy budynków mieszkalnych, na których mogły się znaleźć części szybowców. Strażacy ewakuacji również rozbity szybowiec, który spadł na teren rozdzielni wysokiego napięcia.
Bezpośrednio na miejscu wypadku działania ratownicze koordynował Komendant Powiatowy PSP w Pile – mł. bryg. Rafał Mrowiński. W akcji ratowniczej, trwającej ponad 4 godziny uczestniczyło 5 zastępów straży pożarnej z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej NR 1 i 2 PSP w Pile.

Przyczyny i okoliczności obu wypadków bada Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

wypadek_lotniczy_pila_2

wypadek_lotniczy_pila

wypadek_lotniczy_pila_2

wypadek_lotniczy_pila_2

wypadek_lotniczy_pila_2

wypadek_lotniczy_pila_2

OFICER PRASOWY
KP PSP w Pile
mł. bryg. Zbigniew Szukajło
Fot. x 2 – Sebastian Daukszewicz