Dwupłatowce ponownie odwiedziły Piłę

Kilkudziesięciu pasjonatów samolotów, głównie z Niemiec, przyleciało 20 czerwca na lądowisko w Pile, aby wziąć udział w Międzynarodowym Zlocie Dwupłatowców. Samolotów, kojarzących się zazwyczaj z czasami, gdy lotnictwo było jeszcze w początkowej fazie rozwoju. To właśnie samoloty dwupłatowe uczestniczyły w bitwach I wojny światowej oraz obsługiwały pierwsze linie lotnicze. W sumie mieszkańcom Grodu Staszica zaprezentowało się na lotnisku i w powietrzu 19 samolotów dwupłatowych i dziewięć jednopłatowców.

dwuplatowce_ponownie_odwiedzily_pile
– Ten zlot to niesamowita impreza, gdzie ludzie spotykaj się ze sobą i rozmawiają nie tylko o lotnictwie. Nie ma tu czegoś takiego, że o danej godzinie następuje start. To oni sami decydują, kiedy uniosą się swoimi maszynami w powietrze. To nie są piloci wojskowi, tylko cywilni. Miało być ich czterdzieści, a jest ich mniej, a to ze względu na warunki atmosferyczne. Te samoloty ważą ponad 400 kg każdy, i właśnie na takich latających maszynach przylecieli najlepsi z najlepszych, którzy pokonali deszcz i wiatr w drodze do Piły. Ich nie trzeba zachęcać do uczestnictwa w zlocie. Oni sami chętnie od 3 lat, od pierwszego pobytu na lotnisku w Krępsku, do nas przylatują w coraz większej grupie – mówi Jacek Tobolski, pomysłodawca Międzynarodowego Zlotu Dwupłatowców w Pile.

Nie lada gratką dla miłośników lotnictwa i nie tylko, podczas zlotu był pokaz jedynej w Polsce cywilnej grupy akrobacyjnej ŻELAZNY, która zaprezentowała się z doświadczonymi pilotami Wojciechem Krupą i Tadeuszem Kołaszewskim na charakterystycznych, biało-czerwonych samolotach, wykonujących niecodzienne powietrzne ewolucje. Na pilskim lotnisku w przedostatni weekend czerwca nie zabrakło również zlotu Motoparalotni, pokazu akcji gaśniczej samolotu Dromader, pokazów akrobacji szybowcowej, wystawy sprzętu wojskowego. Organizatorem imprezy był Aeroklub Ziemi Pilskiej, Miasto Piła, MOSIR w Pile.

Sebastian Daukszewicz

[Best_Wordpress_Gallery gallery_type=”thumbnails” theme_id=”1″ gallery_id=”22″ sort_by=”order” order_by=”asc” show_search_box=”0″ search_box_width=”180″ image_column_number=”5″ images_per_page=”30″ image_title=”none” image_enable_page=”1″ thumb_width=”180″ thumb_height=”90″ popup_fullscreen=”0″ popup_autoplay=”0″ popup_width=”800″ popup_height=”500″ popup_effect=”fade” popup_interval=”5″ popup_enable_filmstrip=”1″ popup_filmstrip_height=”70″ popup_enable_ctrl_btn=”1″ popup_enable_fullscreen=”1″ popup_enable_info=”1″ popup_enable_comment=”1″ popup_enable_facebook=”1″ popup_enable_twitter=”1″ popup_enable_google=”1″ popup_enable_pinterest=”0″ popup_enable_tumblr=”0″ watermark_type=”none” watermark_link=”http://web-dorado.com”]