
Eneris uruchomił ultranowoczesne Centrum Recyklingu w Kłodzie koło Piły!
Eneris uruchomił nowoczesne Centrum Recyklingu w Kłodzie koło Piły. Inwestycja znacząco wzmacnia system gospodarki odpadami w regionie i przyczynia się do zwiększenia poziomu odzysku surowców wtórnych. Dbałość o ekologię, a wiec czyste powietrze, szeroko pojęte środowisko, które nas otacza to swoiste credo firmy ENERIS. Ta nietuzinkowa firma pełni nie tylko rolę usługową, ale w ciągu dekady istnienia swymi inwestycjami i odpowiedzialnym podejściem do surowców przynosi realne korzyści dla środowiska i społeczeństwa.
12 marca miała miejsce uroczystość otwarcia Centrum Recyklingu w Kłodzie. W części oficjalnej, w Regionalnym Centrum Kultury w Pile, zaproszonym gościom zaprezentowano film zapoznający w interesujący sposób jak powstawała instalacja, jak wygląda i co pozytywnego przynosi w nowoczesnej gospodarce odpadami.
Nie mogło zabraknąć wystąpień gospodarzy imprezy: Artura Deli – przewodniczącego rady nadzorczej i założyciela firmy Eneris, Doroty Włoch – prezes zarządu Eneris Surowce oraz Jacka Fertikowskiego – prezesa zarządu Eneris Piła, którzy powitali i podziękowali gościom za przybycie oraz przybliżyli tą nietuzinkową inwestycję oraz historię firmy Eneris.
Spośród zaproszonych gości głos zabrali: poseł Piotr Głowski, długoletni były prezydent Piły, który m.in. powiedział – Miałem okazję kilka lat temu oglądać podobną inwestycję, jak ta w Kłodzie i wtedy ona się wydawała ultra nowoczesna, ale przy dzisiejszej, patrząc na maszyny, jest ona historią. Tutaj zastosowano bardzo nowoczesne rozwiązania i technologie. Podczas produkcji, która będzie się odbywała przy wykorzystaniu tych wszystkich elementów, które uda nam się wysortować, będą użyte najwyższej jakości technologie. To również są pieniądze, to jest rozwój, to są te elementy, o których mówimy w Europie, że chcielibyśmy, żeby one się u nas rozwijały i niekoniecznie były importowane z innych państw z całego świata(…).
Z kolei, Beata Dudzińska, prezydent Piły stwierdziła m.in. – Miejskimi siłami staramy się by miasto troszkę kolorystycznie dopasowało się do was i ten wymiar zielony przejawiał się w gospodarce komunalnej, która w wielu miejscach przestrzeni Piły się rozwija. By na końcu powiedzieć, że zadbaliśmy o środowisko, a przede wszystkim o człowieka. Wy tą inwestycją znakomicie się wpisujecie w naszą strategię. Gratuluję wszystkim pracownikom, którzy przez 2,5 roku przeszli niełatwe procedury, by ta inwestycja powstała.
Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego odnosząc się do zrealizowanej inwestycji powiedział m.in. – Ta inwestycja jest bardzo ważna dla całej Wielkopolski. Z tego miejsca dziękuję wam za waszą pracę na rzecz naszego kraju, subregionu pilskiego. Dziękuję wszystkim, którzy współpracowali z naszymi służbami w samorządzie województwa wielkopolskiego. Gdy były pytania to były szybkie odpowiedzi. To spowodowało, że okres 2,5 roku jest wielkim sukcesem. Dlatego wielkie gratulacje za współpracę, która była idealna, dla pani prezes i pana prezesa Jacka Fertikowskiego. Mam nadzieję, że przy kolejnych działaniach, które będziecie realizować znowu będziemy mogli się wykazać taką dobrą współpracą na rzecz regionu.
Nie mogło zabraknąć kilku słów od Tobiasza Wiesiołka, wójta Gminy Szydłowo – Dzisiejsza inwestycja jest na pewno wisienką na torcie dla tego miejsca i pozwoli na to, żebyście mogli realizować swoją misję, która jest też zgodna z misją gminy Szydłowo: czyste powietrze, czysta woda i czysta ziemia, Zielone wrota Północnej Wielkopolski. Firma Eneris i Gmina Szydłowo mają zbieżne ze sobą wizje i bardzo się cieszę, ponieważ jak pani prezes też to zauważyła, jest to trudna społecznie inwestycja, ale na pewno jest na świecie rekompensowana właśnie przez wkład firmy Eneris w działania edukacyjne, realizowane na terenie gminy Szydłowo poprzez współpracę w rozwoju infrastrukturalnym, również dzięki współpracy z panem prezesem Jackiem Fertikowskim, który jest świetnym managerem, specjalistą w zakresie gospodarki odpadami.
***
Centrum Recyklingu w Kłodzie to miejsce, które łączy nowoczesność, efektywność i troskę o przyszłość naszej planety. To instalacja, która zmieni sposób zarządzania gospodarką odpadami w Wielkopolsce. Dzięki możliwości jednoczesnego przetwarzania dwóch strumieni odpadów: zmieszanych oraz selektywnie zbieranych, zakład może przetwarzać niemal 100 tysięcy ton odpadów rocznie. Oznacza to nie tylko większą efektywność odzysku surowców wtórnych, ale także znaczne ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowiska.
– Konsekwentnie inwestujemy w technologie, które przyczyniają się do zwiększenia poziomu. Od dziesięciu lat jesteśmy zaufanym partnerem polskich miast i gmin w ich drodze do sprawiedliwej transformacji, łącząc troskę o środowisko z realnymi korzyściami dla społeczeństwa – podkreślił Artur Dela, Przewodniczący Rady Nadzorczej i założyciel Eneris.
Dzięki uruchomieniu nowej instalacji Wielkopolska zyskuje nowoczesne narzędzie do realizacji celów związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym, pozwalające na odzyskiwanie znacznie większej liczby surowców, takich jak złom żelazny, nieżelazny, folia, tworzywa sztuczne, tetrapaki czy szkło.
– Centrum Recyklingu w Kłodzie to dowód na to, że odpowiedzialne podejście do surowców przynosi realne korzyści dla środowiska i społeczeństwa. W Eneris patrzymy na odpady jak na wartościowe zasoby, które mogą być wykorzystane na każdym etapie i zagospodarowane w najbardziej efektywny sposób – powiedziała Dorota Włoch, Prezes Zarządu Eneris Surowce.
Budowa Centrum Recyklingu w Kłodzie trwała 2,5 roku i była realizowana na terenie działającej instalacji, co wymagało precyzyjnego planowania i ścisłej koordynacji działań. Dzięki zaangażowaniu i determinacji pracowników Altvater Piła, spółki należącej do Eneris Surowce, oraz partnerów biznesowych, inwestycja została zrealizowana zgodnie z harmonogramem, a nowa instalacja już przynosi wymierne korzyści dla środowiska i mieszkańców regionu.
Mieszkańcy regionu mogą liczyć na bardziej efektywne i ekologiczne zarządzanie odpadami, co przyczyni się do poprawy jakości życia i lepszej ochrony środowiska.
– Centrum Recyklingu Eneris w Kłodzie to inwestycja, która niesie olbrzymie korzyści dla mieszkańców i regionu Wielkopolski. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy nie tylko zwiększyć efektywność odzysku surowców, ale także efektywnie wpływać na wskaźniki recyklingu w gminach, a to oznacza lepsze gospodarowanie odpadami. Taki rozwój możliwy jest dzięki współpracy firmy i samorządu, co daje gwarancję realnego wpływu na ochronę środowiska – powiedział Jacek Fertikowski, Prezes Zarządu Altvater Piła.
Centrum Recyklingu w Kłodzie to nie tylko nowoczesna instalacja, ale także kluczowy element systemu gospodarki odpadami w Wielkopolsce. To krok w stronę realizacji celów unijnych związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym, które wymagają zwiększenia poziomu recyklingu i ograniczenia składowania odpadów.
Uruchomienie Centrum Recyklingu w Kłodzie to kolejna w ostatnich miesiącach znacząca inwestycja Eneris w Polsce. Tylko w 2024 roku Eneris przejął spółkę Grabplast zajmującą się recyklingiem folii i produkcją worków foliowych z granulatu LDPE, stał się właścicielem spółki Bioproten specjalizującej się w odbiorze i przetwarzaniu przeterminowanej, nienadającej się do spożycia żywności, odpadów kuchennych pochodzących z gastronomii oraz ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego, a także uruchomił największy działający w Europie zakład recyklingu baterii litowych – Eneris B&R (Batteries & Recycling).
Clou uroczystości była wizyta studyjna w Kłodzie. Uroczyste przecięcie wstęgi i „wycieczka” naocznie zapoznająca z tą ultra nowoczesną instalacją.
Epilogiem był lunch, networking i zdmuchnięcie świec na okazałym torcie i oczywiście jego konsumpcja w Regionalnym Centrum Kultury w Pile
—
ENERIS jest wiodącą polską firmą działającą na rzecz zrównoważonego rozwoju. Kształtuje gospodarkę o obiegu zamkniętym i promuje transformację energetyczną. Inwestuje w rozwój infrastruktury i usług środowiskowych w branżach związanych z odzyskiem surowców i zero-emisyjnością.
Z usług firmy, zatrudniającej ponad 2000 pracowników w 28 lokalizacjach, korzysta 1,4 mln mieszkańców w ponad 100 gminach oraz wielu przedsiębiorców na terenie całego kraju.
MM
Fot. SD