II Szydłowskie Dni Żołnierzy Wyklętych przeszły do historii
II Szydłowskie Dni Żołnierzy Wyklętych za nami. Oddolne i społeczne zaangażowanie wielu osób pozwoliło na przygotowanie bogatego programu z dużą dawką kultury patriotycznej. Zaangażowani Społecznicy i CUK Szydłowo zaprezentowali Państwu dwa dni obchodów, podzielone na część sportową i artystyczno-historyczną. W IV Gminnym Turnieju Piłkarzyków Stołowych o Puchar Szydłowskich Dni Żołnierzy Wyklętych zwyciężyła drużyna Gol-Asów. Relacja z turnieju: http://gazetaszydlowska.pl/golasy-zdobywaja-puchar-szydlow…/
W drugim dniu obchodów mieliśmy przyjemność wsłuchać się w talenty wokalne młodzieży Chóru z Gimnazjum i Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w Pile pod dyrekcją Pani Karoliny Pettke.
Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny, na który dzieci i młodzież ze szkół z Gminy Szydłowo przygotowały prace. Przyznano dwa pierwsze miejsca dla Ani Szczepanik i Alicji Górka.
Kombatant z Trzcianki Pan Józef Urbanowicz opowiedział swoją historię związaną z aktywnością w młodzieżowej organizacji 'Grunwald’, powołanej i działającej na terenie sąsiedniej Trzcianki. Grunwaldczycy byli uczniami Miejskiego Gimnazjum i Liceum w Trzciance, którzy aktywnie walczyli z komunistycznym zniewoleniem. Prowadzili różnego rodzaju akcje przeciwko władzy. Za tę działalność zapłacili wysoką cenę – zostali aresztowani i skazani na długoletnie więzienie. „— Ten czas to był straszny terror! Apogeum systemu stalinowskiego. Byliśmy przekonani, że trzecia wojna światowa wisi na włosku. Władzę w Polsce na wszystkich szczeblach przejęli urzędnicy radzieccy, z których wielu nawet dobrze po polsku mówić nie umiało. Dla nas Polska praktycznie nie istniała. Nic dziwnego, że my młodzi zaczynaliśmy się wtedy organizować — wspomina”
Ostatnim elementem był występ szkolnej grupy teatralnej Decorum z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych. Spektakl pod tytułem „Żyli prawem wilka – świat partyzantów” przedstawiał trzy sceny, życie obozowiska i wątpliwości z jakimi borykali się partyzanci, scenę z domu rodzinnego żołnierza podziemia antykomunistycznego oraz pojmanie tego żołnierza przez oficera Urzędu Bezpieczeństwa i rosyjskiego funkcjonariusza. Całość była przeplatana piosenkami. W przedstawieniu zagrali: Daria Fiuk (żona partyzanta), Jakub Kubasiński (partyzant, wokal), Dominik Kostka (partyzant), Aleksandra Kułak (sanitariuszka Inka), Hubert Szymanek (partyzant), Krzysztof Witulski (partyzant, mąż), Gwidon Kaźmierski (dowódca oddziału), Tobiasz Wiesiołek (żołnierzy radziecki), Nikola i Lena Klikowskie (dzieci partyzanta), Matylda i Wojciech Jodda (dzieci partyzanta, wokal), Nikodem i Nel Fiołka (dzieci partyzanta).
Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym osobom i podmiotom. Paniom Grażynie Bednarek, Lidii Bączkowskiej, Bożenie Kałużyńskiej, Katarzynie Kułak i Joannie Jaroszewicz z Centrum Upowszechniania Kultury za wspólną inicjatywę. Tomaszowi Binkowi za współudział przy organizacji turnieju piłkarzyków. Fantastycznym aktorom wymienionym powyżej za świetną współpracę i zmobilizowanie się w najtrudniejszym dla nas momencie. Pani Ewie Wnuk za napisanie scenariusza i poprowadzenie wydarzenia. Ani Szczepanik za charakteryzację i przygotowanie plakatu poszukiwany przez UB. Mateuszowi Szczanowiczowi za foto i wideo relację. Dyrektorowi Wiktorowi Gawrylczukowi za udostępnienie sali na próby. Wiesławowi Podlewskiemu za pomoc techniczną. Zbigniewowi z Militaria Shop za umundurowanie i karabiny. Jednostce OSP Szydłowo za wypożyczenie butów. Izabeli Joddzie za wyborne elementy inscenizacji. Mamom maluchów za przyprowadzanie ich na próby. W turnieju piłkarzyków podziękowania należą się firnie ProPatriae za ufundowanie koszulek o tematyce Żołnierzy Wyklętych, Gokart Extreme za udostępnienie stołu i ufundowanie dwóch wejściówek na JumpExtreme, Kołu Gospodyń Wiejskich z Kotunia za ugotowanie dla zawodników pysznej grochówki (wszyscy zgodnie stwierdzili, że po pierogach również grochówka będzie znakiem rozpoznawalnym naszych gospodyń), Angelice Ilnickiej za smaczne ciasto na deser, Aldonie Kazarnowicz za kule ozdobne oraz Izabeli Joddzie za długopisy. Na turnieju uczestnicy mogli zapoznać się z wystawą „Antykomunistyczne Podziemie Północnej Wielkopolski” wypożyczoną od Piotra Janusza Tomasza, zaangażowanego w organizację V Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych. Moja rola w całym zamieszaniu polegała na spięciu wszystkiego w jedność. Ufundowałem również dla naszych aktorów komiks „Oto jest GŁOWA FRANCZAKA” oraz wypożyczenie strojów. Jak widać lista osób i podmiotów zaangażowanych w obchody jest spora. Każdemu jeszcze raz serdecznie dziękuję.
Szczególne podziękowania należą się widowni, oklaskującej wydarzenie. To właśnie dla was, awangardy kultury patriotycznej, która zrezygnowała na rzecz wydarzenia z oglądania Mistrzostw Świata w skokach narciarskich ze złotym medalem Polaków, były organizowane II Szydłowskie Dni Żołnierzy Wyklętych.
Tobiasz Wiesiołek