Koncert DIKANDA w Pile 2 października 2014

W czwartek, 2 października 2014 r. o godz. 20.00 w Klubie Muzycznym BARKA, w Pile przy ul. Wodnej (na rzece Gwda) rozpocznie się koncert grupy DIKANDA. Wstęp: 25 zł przedsprzedaż / 35 zł w dniu koncertu. PUNKTY SPRZEDAŻY BILETÓW: Sklep Muzyczny DEMO, ul. Budowlanych 11, Klub Muzyczny BARKA, ul. Wodna (na rzece Gwda), Przedsprzedaż internetowa: achaen@wp.pl .

Dikanda to słowo, które w jednym z afrykańskich dialektów oznacza rodzinę i ono właśnie dokładnie oddaje ducha zespołu – żyją i pracują jak w małej rodzinie.

Grupa powstała w 1997 roku w Szczecinie. Miłość do muzyki tradycyjnej i ciężka praca pozwoliły im stworzyć własny styl i oryginalne brzmienie. W ich w całości akustycznym repertuarze słychać inspirację kulturą Orientu, folklorem bałkańskim; macedońskim i cygańskim. Cechą charakterystyczną stylu Dikandy jest tworzenie nowych słów i znaczeń w komponowanych przez siebie utworach.

Wydali 4 płyty, zagrali setki koncertów, wystąpili na wielu znaczących europejskich festiwalach. Zdobyli liczne nagrody i wyróżnienia w tym :

I Nagrodę i nagroda publiczności na festiwalu „Nowa tradycja” w  1999 r. ,

I Nagrodę na festiwalu „Eurofolk” 1999r

III miejsce na Folkowym Fonogramie Roku za płytę „Jakhana Jakhana”w 2002r

I Nagroda i nagroda publiczności na festiwalu „Folkherbst 2004” w Plauen

Płyta roku 2005 niemieckiego czasopisma „Folker” dla „Usztijo”.

Koncerty Dikandy to niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości i wzruszenia zarówno dla publiczności jak i samego zespołu.

Grali w azjatyckiej części Rosji, w Indiach i w większości krajów Europy. Brali udział w wielu festiwalach, m.in.: Montreux Jazz Festival, Sziget Festival (Budapest), Rudolstadt i dwukrotnie wystąpili na Festiwalu opolskim. Zyskali popularność i wielką sympatię publiczności  w wielu  krajach Europy Zachodniej (w szczególności Niemczech, Austrii i Szwajcarii).

Na dyskografię składają się :

„Muzyka czterech stron wschodu” (2000)

„Jakhana, Jakhana” (2002)

„Usztijo” (2004)

„Ajotoro” (2008)

Dikanda to :

Ania Witczak – śpiew, akordeon

Kasia Dziubak – skrzypce, śpiew

Kasia Bogusz – śpiew

Daniel Kaczmarczyk – bębny

Piotr Rejdak – gitara

Grzegorz Kolbrecki – kontrabas

Na koncercie w Pile zamiast Katarzyny Dziubak zagrają Andrzej Jarząbek „Fiś”(skrzypce) oraz Szymon Bobrowski (trąbka).

Joanna Naranowicz

koncert_dikanda10

koncert_dikanda17 koncert_dikanda11 koncert_dikanda12 koncert_dikanda13 koncert_dikanda14 koncert_dikanda15 koncert_dikanda16