
Krzysztof Grabowski „Samorządowcem Przyjaznym KGW”
Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich już po raz drugi wyróżnił Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego tytułem „Samorządowca Przyjaznego Kołom Gospodyń Wiejskich”. Plebiscyt został rozstrzygnięty podczas drugiej ogólnokrajowej Ogólnopolskiej Gali Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich w Otrębusach na Mazowszu. To wyjątkowe wyróżnienie podkreśla ogromne zaangażowanie Wicemarszałka w sprawy społeczności obszarów wiejskich.
Plebiscyt pokazuje jak ważna jest współpraca samorządów oraz organizacji skupiających społeczności wiejskie. Dzięki wspólnemu działaniu realizowane są rozmaite inicjatywy i przedsięwzięcia, ponadto organizacje pozarządowe aktywizujące mieszkańców wsi mogą pozyskiwać wsparcie finansowe na dalszy rozwój. Wspólna praca oraz wzajemny dialog z uczestnictwem przedstawicieli lokalnych społeczności jest podstawą dobrej współpracy oraz realizacji kolejnych planów, programów i zmiany oblicza obszarów wiejskich. Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich po raz drugi przeprowadził konkurs, z udziałem głosów mieszkańców wsi i wyłonił najbardziej zaangażowanych Samorządowców oraz Samorządy w sprawy społeczności wiejskich i organizacji wiejskich.
Gala, zorganizowana przez Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich odbyła się siedzibie zespołu Mazowsze w Otrębusach, a wyróżnienie w jego imieniu odebrał Dyrektor Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Rozwoju Wsi w Sielinku Sebastian Ławniczak.
Od wielu lat Pan Wicemarszałek Krzysztof Grabowski aktywnie wspiera w działaniach Koła Gospodyń Wiejskich w Regionie. To z jego inicjatywy organizowane są liczne konkursy kulinarne, w których wielkopolskie KGW rywalizują o tytuł zwycięzcy w kategoriach tematycznie powiązanych z tradycjami lokalnej kuchni. Inicjuje liczne spotkania takie jak Fora Kół Gospodyń Wiejskich, które są okazja do dialogu, wskazania form pozyskania pomocy oraz wymiany pomysłów na przyszłość. Sztandarową formą pomocy Samorządu Województwa Wielkopolskiego jest program „Wielkopolska Odnowa Wsi”. W ramach odnowy wsi realizowane, są konkursy dotacyjne, w których KGW mogą uzyskać wsparcie finansowe na doposażenie w niezbędny sprzęt, ubiory oraz organizacje lokalnych imprez. Działalność KGW ma także charakter edukacyjny w ramach „Programu ograniczenia marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025” organizowany jest konkurs „Małe Mobilne Kuchnie Warsztatowe” w ramach którego Koła mogą pozyskać dofinasowanie za zakup mobilnej kuchni, która służy do organizowania pokazów gotowania podczas rożnych lokalnych wydarzeń o tematyce ograniczenia marnowania żywności.
Warto podkreślić wyróżnienia otrzymały także dwa Koła Gospodyń Wiejskich z Wielkopolski są nimi KGW Stare Grądy, z Gminy Grodziec, w kategorii „Aktywne KGW” oraz KGW Piękni i Młodzi, z Gminy Mosina, w kategorii „Kulinaria”.
Kolejny raz działania realizowane na terenie Wielkopolski zostały dostrzeżone i docenione przez organizatorów plebiscytu. Tym samym jest to kolejny impuls do dalszej pracy na rzecz mieszkańców Wielkopolskich obszarów wiejskich i organizacji skupiających lokalne społeczności.
Bartosz Zalas