Książka jest O.K!… Cool i Trendy!

ksiazka_jest_ok_cool_trendy10

Z zaciekawieniem, 21 czerwca w Pile i Tomaszewie (niedaleko Białośliwia), uczestnicy spotkań „Książka jest O.K!” wysłuchali fragmentów książki pt. „Ziuzia”. Czytała w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie, autorka – Malina Prześluga, wykorzystując przy tym doświadczenia pracy w teatrze.

Tytułowa bohaterka ma jedno oko zielone, drugie szare, a pomysły przychodzą jej do głowy prosto z pępka, bo do czegoś przecież musi on służyć. Czasem śpi z marchewką, a czasem z dezodorantem o zapachu wiosennego poranka. Czasem chodzi zamyślona cały tydzień, innym razem z nadmierną ekscytacją używa słowa „kurde”.

Czytaniu towarzyszą rozmowy oraz działania plastyczne. To, co w książce wyjątkowe, to zupełnie logiczne podejście do otaczającego świata, przemieszane z wyobraźnią. Bez moralizatorstwa próbowano zrozumieć otaczający świat, gdzie nie ma rozgraniczenia między dziećmi i dorosłymi.

Wiele inspiracji do książki autorka czerpała z zapamiętanych obrazów i wydarzeń mających miejsce na pilskim podwórku na Zamościu, gdzie dorastała. Otaczają ją zwykłe, choć czasem trudne, problemy: pierwsze dni w szkole, jej siostra Dominika zmienia się z dziewczynki w kobietę, niedaleko mieszka samotna starsza pani, rodzice muszą uporać się z rozliczeniem podatkowym. Reszta to już wyobraźnia. Kalafior nie był zwykłym warzywem, ale następcą tronu z lodówkowego królestwa, cyferki z PIT-ów zamieniły się w robaczki, których należy szukać w kałuży, każdy może być przyjacielem, nawet łazienkowy stworek i chłopak, choć chłopcy nie są przecież fajni, bo nie używają chusteczek higienicznych.

W przygotowaniu są kolejne przygody „Ziuzi”;-) Czekamy z niecierpliwością;-)
Spotkania odbyły się w ramach działań społecznych i artystycznych pn „Książka jest Ok!”, Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana w Pile.

Współorganizatorami działań w ramach projektu tym razem byli: Ryszard Kwieciński – sołtys Tomaszewa, Gminna Biblioteka Publiczna w Białośliwiu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Patronat honorowy sprawują: Mirosław Mantaj, Starosta Pilski, Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły. Medialny: Fundacja ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”, Polska Sekcja IBBY, Biblioteki Sąsiedzkie,  oraz media lokalne i regionalne.

O Autorce:
Malina Prześluga do tej pory znana głównie jako autorka dramatów inscenizowanych m.in. w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu, w Teatrze Animacji w Poznaniu, w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, w Teatrze Maska w Rzeszowie, w Teatrze Na Woli w Warszawie, w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Jest autorką zbioru bajek „Nowe Bajki” i książek „Bajka i Majka” oraz „Ziuzia”, uznanej za najlepszą książkę dla dzieci 2013 roku przez Polską Sekcję IBBY.

red

ksiazka_jest_ok_cool_trendy12

ksiazka_jest_ok_cool_trendy11