Lęk separacyjny u psa

milusinscy_wrzesien_2019

Mam problem z moim dwuletnim mieszańcem Shih-tzu. Otóż odkąd go mamy, pies bardzo źle się zachowuje, kiedy zostaje sam w domu. Z relacji sąsiadów wiem, że pies wyje i szczeka. Dodatkowo, kiedy wracamy do domu, wszystko jest pogryzione. Staram się chować przed nim to, co może zniszczyć podczas naszej nieobecności, ale on zawsze znajdzie sobie coś nowego do gryzienia. Nie wiem jak go ukarać za złe zachowanie. Gdy pies jest z rodziną, gryzie tylko swoje zabawki, nie szczeka. Nie mam pojęcia, dlaczego tak bardzo się zmienia kiedy zostaje sam. Bardzo proszę o pomoc. Katarzyna z Piły.

– Z Pani relacji wynika, że pies najprawdopodobniej cierpi na lęk separacyjny. Zaburzenia separacyjne pojawiają się w wyniku rozłąki z opiekunem, a ich podłoże może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych można zaliczyć niewłaściwą socjalizację szczeniaka, długą nieobecność właściciela (szczególnie do czwartego miesiąca życia psa), lękliwość, predyspozycje rasowe, nagłą zmianę trybu życia właścicieli, stres, niestabilność środowiska życia, pobyt w schronisku, podeszły wiek.

Pies z predyspozycjami do lęku separacyjnego odczuwa lęk, niepokój lub frustrację zostając sam. Zaczyna szukać sposobu na poprawę swojej sytuacji. Szczeka, wyje lub piszczy próbując przywołać właściciela. Dodatkowo wokalizacja pomaga mu rozładować emocje, dzięki czemu pies czuje się lepiej. Niszczenie przedmiotów daje upust frustracji i również poprawia nastrój zwierzęcia. Niepożądane zachowania często przybierają na sile podczas każdej kolejnej nieobecności właściciela.

Aby poradzić sobie z lękiem separacyjnym u psa, należy (jeśli to możliwe) wyeliminować przyczynę złego zachowania. Kolejnym etapem jest nauczenie psa radzenia sobie ze stresem. Konsultacja z behawiorystą może okazać się bardzo przydatna, powie nam jak zmniejszyć zależność psa od opiekunów oraz jak odwrażliwić psa na bodźce związane z opuszczaniem domu przez domowników (wiele psów zaczyna się denerwować już w momencie kiedy widzą, że właściciel ubiera buty, szuka torebki, dzwoni kluczami od domu lub robi makijaż)

Nauczenie psa zajmowania się sobą jest kluczowe w treningu separacyjnym. Najłatwiej osiągnąć to poprzez trening z zabawką smakową. Mogą to być trudne do wyjęcia smakołyki w zabawce, smakowy gryzak, który pies będzie jadł przez długi czas, lub specjalna tłoczona mata, którą smarujemy pastą smakową. Taką smakową matę pies wylizuje bardzo długo, dzięki czemu zabija czas i odwraca swoją uwagę od nieobecności właścicieli.

Nowinki technologiczne oferują jeszcze jedną pomoc w radzeniu sobie z lękiem separacyjnym, a mianowicie psi telefon, dzięki któremu właściciel może zadzwonić do psa, lub pies do właściciela. Niektóre modele, np. PetChatz PawCall oferują rozmowę na chacie, możliwość nagradzania psa przysmakiem podczas rozmowy, a nawet zestaw psich gier.

Należy pamiętać o tym, że trening separacyjny jest długim i trudnym procesem, wymagającym konsekwencji w działaniu i zaangażowania od wszystkich członków rodziny.

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.