MZK w Pile otwarty na potrzeby mieszkańców

mzk-otwarty

Miejski Zakład Komunikacji w Pile informuje mieszkańców, że biorąc pod uwagę decyzje Rządu i nowe ograniczenia, o których dowiedzieliśmy się z mediów, a następnie z treści rozporządzenia opublikowanego 24 marca br. przed godz. 21.00, a które weszły w życie z dniem 25 marca br., dołożyliśmy wszelkich starań, aby funkcjonowanie komunikacji miejskiej zaspokajało najważniejsze potrzeby mieszkańców.

Trudno jest się w kilka godzin przygotować do nowych, narzuconych decyzją Rządu rozwiązań, biorąc pod uwagę choćby ograniczenia taborowe.
Nakazy wprowadzone w komunikacji publicznej, określające konkretną liczbę osób, które mogą znajdować się w pojeździe, odnosząc je tylko do miejsc siedzących, ograniczają w przypadku autobusu miejskiego ponad sześciokrotnie pojemność pasażerów, którym w normalnych warunkach przewozimy do 100 osób. Obecnie, po wprowadzonych ograniczeniach, dla typowego autobusu miejskiego 12 – metrowego maksymalna liczba pasażerów wynosi 15 osób.

Ograniczenia wprowadzone przez rząd są bardziej wskazane dla autobusu międzymiastowego niż pojazdów wykorzystywanych w miejskim transporcie. W porównywalnych wielkościowo autokarach przy pojemności 50 miejsc siedzących daje to racjonalną pojemność na poziomie 25 miejsc. Ale zupełnie inaczej wygląda to w komunikacji miejskiej, gdzie pojazdy oferują znacznie większą liczbę miejsc stojących i w takiej sytuacji analogiczny wielkościowo autobus  miejski może przewozić już tylko 15 pasażerów.

Wprowadzone regulacje, w sposób drastyczny ograniczyły pojemność pasażerską  posiadanego  przez nas taboru.  Iloczyn autobusów i dopuszczalnej liczby pasażerów nie stanowi nawet 25 % standardowej (przed wprowadzeniem obecnych obostrzeń) pojemności przestrzeni pasażerskiej.

W związku z powyższym informuję, że prowadzimy szczegółowe badania napełnienia autobusów i elastycznie dostosowujemy się do realnych potrzeb mieszkańców, czyli wzmacniamy te linie, gdzie pasażerów jest więcej, przede wszystkim w szczytach porannym, południowym i wieczornym. Są to przede wszystkim kursy do pracy i z pracy. Staramy się reagować na bieżąco i dostosowywać decyzje do zmieniającej się sytuacji w kraju.

Mamy możliwości podjąć wyzwanie sprostaniu nowym obostrzeniom tylko dzięki temu, że obecnie autobusy kursują według, wcześniej wprowadzonego przez nas, wakacyjnego rozkładu jazdy, co daje nam zapas kilku autobusów do wykorzystania i wzmacniania newralgicznych kursów dodatkowym pojazdem. Funkcjonując w rozkładzie całorocznym byłoby to niemożliwe, gdyż liczba autobusów w taborze jest dostosowana do realnych potrzeb na mieście, przy założeniu potencjalnych przeglądów technicznych, napraw, czy nawet nagłej awarii autobusu, a nie tak drastycznego ograniczenia ich pojemności pasażerskiej.

W obecnej sytuacji pozostaje liczyć na wyrozumiałość i cierpliwość pasażerów. Podkreślamy, że bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas absolutnie kluczowe. Trzeba także pamiętać o zdrowiu i bezpieczeństwie kierowców. Wśród nich, tak jak w wielu innych grupach zawodowych, są tacy, którzy opiekują się swoimi dziećmi w domach.

W tym trudnym dla nas wszystkich okresie, kierowcom należą się ogromne podziękowania, bo to dzięki nim mieszkańcy mogą przemieszczać się po mieście.

Jeszcze raz apelujemy do mieszkańców o wcześniejsze  zaplanowanie dojazdu do i z pracy, przy uwzględnieniu mniej obciążonych kursów, o wzajemne zrozumienie wyjątkowej i nowej dla nas wszystkich sytuacji oraz o kontakt z ewentualnymi uwagami czy sugestiami, abyśmy mogli racjonalnie i optymalnie reagować na potrzeby pasażerów, dla których nasza praca ma sens.

Dziękujemy za życzliwość i współpracę.

MZK Piła
Fot. Wikipedia