Na pilskim Zamościu: Było ściernisko… jest fantastyczny plac zabaw

Przy wielkiej determinacji mieszkańców ul. Węglowej, radnych miejskich, szczególnie Teresy Kasior, na wcześniej zaniedbanym kawałku zanieczyszczonej przez psy zieleni, powstał po konsultacjach z dziećmi plac zabaw. 12 sierpnia 2020 r. odbyło się oficjalne otwarcie inwestycji, która ma pozwolić najmłodszym dbać o sprawność ruchową w każdym wieku na pilskim Zamościu. Koszt inwestycji to kwota 100 000 złotych.

– Ten plac zabaw to jest jedyne miejsce w tej części miasta, gdzie będą tu dzieci przychodzić i się bawić. Teraz nie muszą siedzieć na krawężniku i liczyć samochody. Jest tu miejsce dla starszych i najmłodszych dzieci oraz jest integracja rodziców. Dziś dzieci składały deklaracje poprzez umaczanie palca w farbce plakatowej i zrobiły odcisk ze swoim imieniem, że będą dbać o nasz wspólny plac zabaw – mówi Radna Rady Miasta Piły Teresa Kasior. – Mam to szczęście, że otacza mnie dobry kolektyw ludzi, z którymi możemy wiele zrobić. Nawet dziś są z nami Urszula Kaczmarek, Radna Rady Miasta Piły, Irena Wiśniewska, Dyrektor Akcja Humanitarna „Życie” i Witold Urbanowicz, Dyrektor Zakładu Aktywizacji Zawodowej w Pile  – serdecznie  im dziękuje. Dziękuję też radnym i ludziom, którzy zrozumieli, że gdzieś na uboczu miasta Piły jest takie miejsce, na którym brakowało placu zabaw. Na Zamościu nie ma Rady Osiedlowej, więc fajnie, że trafiają do mnie mieszkańcy z tej części osiedla  z problemami i dobrymi propozycjami. Teraz, gdy zadanie zostało wykonane, mogę udać się na wypoczynek – dodaje radna Teresa Kasior.

Plac zabaw przy Węglowej to taki mały kompleks sportowo-rekreacyjny, wyposażony w nowoczesne, certyfikowane urządzenia, które zapewnią dzieciom bezpieczeństwo podczas zabawy. Wśród wielu różnorodnych i kolorowych urządzeń, na placu zabaw jest zainstalowana zjeżdżalnia, domek, piaskownica, huśtawka, bujak, karuzela, pajęczyna. A w drugiej części  znajduje się mini  boisko, gdzie stoi  bramka do piłki nożnej oraz jeden kosz do gry w koszykówkę.

Z długo oczekiwanej inwestycji jest zadowolony Miron Tadych, dyrektor ZDiZ w Pile, który wspomniał, że jest wiele zadań w Pile do realizacji, w tym kolejne place zabaw. Jednak najważniejsze na tą chwilę są remonty wyposażeń (nawet po dewastacjach) istniejących już placów zabaw oraz monitoring, który na pewno przydałby się w przeciwdziałaniu aktom wandalizmu.

Plac zabaw to radość i uśmiech nie tylko na twarzy dzieci, ale też na twarzy ich rodziców, którzy siedząc na wygodnych ławkach,  mogą obserwować swoje pociechy podczas zabawy.

– Chciałam, aby dla dzieci powstał w tym miejscu jakikolwiek plac zabaw. To co tu widzimy to jest cudo – nie wyobrażałam sobie, że takie coś może na naszej ulicy powstać. Jestem w 100% zadowolona. Widzimy, że teraz dzieci nie siedzą, nie jeżdżą rowerami, hulajnogami po ulicy, a przebywają na tym placu zabaw od rana do wieczora. Moim marzeniem jest, aby ten plac zabaw długo wytrzymał w dobrym stanie i oto będziemy się starać – mówi pani Monika, jedna z inicjatorek powstania tego placu zabaw.

Plac zabaw na Węglowej jest ogrodzony, tym samym zapewnia bezpieczeństwo podczas zabawy.

Miejmy nadzieje, że ten plac zabaw będzie oazą spokoju oraz miejscem sąsiedzkich spotkań i odpoczynku.

Sebastian Daukszewicz

bylo_sciernisko1_01

bylo_sciernisko1_53 bylo_sciernisko1_02 bylo_sciernisko1_03 bylo_sciernisko1_04 bylo_sciernisko1_05 bylo_sciernisko1_06 bylo_sciernisko1_07 bylo_sciernisko1_08 bylo_sciernisko1_09 bylo_sciernisko1_10 bylo_sciernisko1_11 bylo_sciernisko1_12 bylo_sciernisko1_13 bylo_sciernisko1_14 bylo_sciernisko1_15 bylo_sciernisko1_16 bylo_sciernisko1_17 bylo_sciernisko1_18 bylo_sciernisko1_19 bylo_sciernisko1_20 bylo_sciernisko1_21 bylo_sciernisko1_22 bylo_sciernisko1_23 bylo_sciernisko1_24 bylo_sciernisko1_25 bylo_sciernisko1_26 bylo_sciernisko1_27 bylo_sciernisko1_28 bylo_sciernisko1_29 bylo_sciernisko1_30 bylo_sciernisko1_31 bylo_sciernisko1_32 bylo_sciernisko1_33 bylo_sciernisko1_34 bylo_sciernisko1_35 bylo_sciernisko1_36 bylo_sciernisko1_37 bylo_sciernisko1_38 bylo_sciernisko1_39 bylo_sciernisko1_40 bylo_sciernisko1_41 bylo_sciernisko1_42 bylo_sciernisko1_43 bylo_sciernisko1_44 bylo_sciernisko1_45 bylo_sciernisko1_46 bylo_sciernisko1_47 bylo_sciernisko1_48 bylo_sciernisko1_49 bylo_sciernisko1_50 bylo_sciernisko1_51 bylo_sciernisko1_52