Nadchodzą unijne pieniądze z WRPO 2014+

Nadchodza_unijne_pieniadze

W najbliższych tygodniach rozpocznie się realizacja Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+). Wtedy bowiem spodziewane są ogłoszenia pierwszych konkursów dla beneficjentów. Ostatecznie na realizację WRPO 2014+ uzyskaliśmy z UE kwotę 2.450,2 mln euro, co oznacza, że na statystycznego mieszkańca Wielkopolski przypadnie nieco ponad 700 euro środków unijnych. W minionym tygodniu Marcin Porzucek, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego na briefingu prasowym zwrócił uwagę na kilka ważnych punktów dotyczących WRPO 2014+.

WRPO 2014+ jest programem, dwufunduszowym, którego zakres interwencji będzie finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w prawie 72 procentach,
tj. 1760,9 mln euro) oraz, co jest istotną zmianą w porównaniu do poprzedniej perspektywy, z Europejskiego Funduszu Społecznego (w 28 procentach, tj. 689,2 mln euro). Składowymi budżetu WRPO 2014+ będą także środki krajowe (publiczne i prywatne), współfinansujące poszczególne projekty. Szacuje się, że zaangażowanie środków krajowych w realizację Programu może wynieść łącznie ok. 450 mln euro, czyli łączny budżet Programu przekroczy kwotę 2,9 mld euro.

– Jeśli chodzi o nasze samorządy północnej Wielkopolski pewnym problemem jest to, że zmieniły się proporcje środków na drogi. Na wszystkie drogi Wielkopolski jest to kwota 1 miliarda zł, ale zdecydowana większość pójdzie teraz na drogi wojewódzkie. Drogi gminne i powiatowe, o które będą strać się samorządy dostaną trzy razy mniej pieniędzy, zaledwie 100 mln na całą Wielkopolskę. Skorzystają drogi wojewódzkie, więc mam nadzieję, że w związku z tym niebawem ruszy remont drogi w Wyrzysku – mówi Marcin Porzucek, Przewodniczący Zarządu Komitetu PiS w Pile. – Ważną rzeczą jest to, co powiedział pan Marszałek. Możemy inwestować w tereny dla inwestorów, ale pod warunkiem, że jeśli nie znajdą się inwestorzy, trzeba te pieniądze zwrócić. Mam pytanie do pana prezydenta Głowskiego. Czy liczy się z tym, że jak dostaniemy duże pieniądze w ramach WRPO na nasze tereny przemysłowe dla inwestorów, to czy w ciągu kilku lat, jeśli ci inwestorzy się nie znajdą, będzie w stanie z kasy miasta te kilka milionów zwrócić? Widzimy, co się dzieje w naszej podstrefie ekonomicznej. Miało być Eldorado, a mamy jedną firmę lokalną – puentuje Marcin Porzucek.

W nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 postawiono na koncentrację terytorialną, czyli na nowy instrument realizacyjny: ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). Projektami realizowanymi w formule ZIT będą przedsięwzięcia wspólnie prowadzone przez miasta i ich obszary funkcjonalne, służące całemu terenowi i jego mieszkańcom. W przypadku Wielkopolski ZIT dotyczyć mają obszarów funkcjonalnych Poznania oraz Kalisza z Ostrowem Wielkopolskim. Wybór jednego dodatkowego ośrodka (poza Poznaniem) wiąże się z zapisami Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK), która uwzględniła obszar funkcjonalny Kalisza z Ostrowem Wielkopolskim, (AKO) jako jedyny z terenu Wielkopolski o znaczeniu regionalnym.

Największe projekty jakie znalazły się w wielkopolskim projekcie, to budowa Szpitala Matki i Dziecka w Poznaniu i rewitalizacja linii kolejowej Poznań – Piła.

(SE)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *