Nie Jarek, nie Heniu – Ty decydujesz

augustyn_net

21 października będzie bardzo ważną datą w historii naszej, już od 100 lat niepodległej, ojczyzny. Szczególnie do tych, którzy wahają się czy iść na samorządowe wybory, adresuję tych kilka swoich przemyśleń. Za chwilę rusza wyborcza lawina. Zdecyduje ona o kształcie naszego kraju: albo zmiecie tych, którzy niszczą demokratyczne instytucje, zabierają nasze prawa, rujnują naszą pozycję wśród wolnych narodów i wypychają z UE (a za tym kierunkiem opowiadał się poseł Porzucek), albo da siłę i nadzieję tym wszystkim co pragną pozostania w europejskiej rodzinie, by gwarantować niezależność instytucji stojących na straży praw obywatelskich. W tej rywalizacji zdecydujemy też, czy chcemy jeszcze więcej pieniędzy zostawić na dole, do dyspozycji mieszkańców, czy centralnego zarządzania i dzielenia swoim i po uważaniu. Koalicja Obywatelska proponuje do samorządów znakomitych ludzi, z doświadczeniem i osiągnięciami, którzy w naszym imieniu – tak jak przez ostatnie lata – dobrze zainwestują pieniądze z naszych podatków. O lokalnych sprawach: kolejności budowy i remontu dróg, modernizacji szkół, dużych inwestycjach w szpitalu nie powinien decydować polityczny wojewoda, czy partyjny dyrektor jakiegoś funduszu lecz rada miasta bądź powiatu. To nasz program dla samorządu. Nie możemy oddać naszych małych ojczyzn Jarkowi i jego ludziom, bo to co widzimy u góry stanie się za chwilę naszą codziennością.

W Pile i powiecie pilskim stawka w tych wyborach jest podwójna. We władzach powiatowych umacnia się sojusz ludzi Stokłosy (skupionych w Porozumieniu Samorządowym) z lokalnymi pisowskimi aparatczykami. Z pomocą fałszywych danych o rzekomych sukcesach, bałamutnych obietnic, przez zastraszanie wielu (jeśli wierzyć pismu pracowników do PIP), z wykorzystaniem CBA (patrz. sprawa Piechockiego) próbuje się umocnić władzę oligarchy w regionie. Jeśli się to uda interes prywatny będzie ważniejszy od naszego, wspólnego. Czy zależny od Stokłosy starosta będzie pilnował środowiska czy jak dotychczas godził się na każdą inwestycję, która nie jest dla naszego zdrowia obojętna? Czy lotnisko znów trafi do państwa, a potem w prywatne ręce (zgadnij czyje), czy pozostanie nasze, czy damy się rozwijać naszemu szpitalowi specjalistycznemu, czy też staczy jedynie na likwidację grzybów, wymianę łóżek i zastępowanie zużytych urządzeń?

Przyszedł czas decyzji. Jeszcze tym razem zależy ona od Ciebie. Nie Jarek, nie Heniu – Ty zdecydujesz o swojej przyszłości.

Mieczysław Augustyn – Wasz Senator