Nocne kontrole ujawniły poważne naruszenia

Przeładowany o blisko 15 ton zestaw i trzech kierowców ciężarówek, którzy fałszowali zapisy swojego czasu pracy zatrzymali do rutynowej kontroli inspektorzy wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Jeden kierowca a zarazem właściciel firmy transportowej nie miał ważnego prawa jazdy i ukończonego kursu na przewóz rzeczy.

W miniony czwartek i piątek (od 8 do 10 października) na terenie powiatu pilskiego inspektorzy ITD przeprowadzili nocne kontrole. Działania ujawniły kilka przypadków rażących naruszeń przepisów transportowych.

Dwóch zatrzymanych kierowców ciężarówek rejestrowało swoje aktywności na kartach należących do innych osób. Z kolei kierujący i zarazem właściciel firmy transportowej korzystał z niedozwolonego wyłącznika, który był zamontowany w tachografie pojazdu. Dodatkowo nie miał ważnego prawa jazdy odpowiedniej kategorii oraz ukończonego kursu na przewóz rzeczy.

U kierowców stosujących niedozwolone manipulacje stwierdzono naruszenia dopuszczalnych norm czasu pracy. Za korzystanie z cudzych kart ukarano ich mandatami w kwocie po 2 tys. zł. Wobec firm transportowych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie nałożenia wysokich kar pieniężnych. Kierowcom zakazano dalszej jazdy do czasu odebrania wymaganego odpoczynku dobowego. Natomiast kierowca będący jednocześnie szefem firmy przewozowej musiał czekać na zmiennika z ważnym prawem jazdy. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa polegającego na ingerencji we wskazania drogomierza pojazdu, w jego przypadku interweniowała Policja.

Podczas nocnych kontroli funkcjonariusze pilskiej ITD zatrzymali też kierowcę zestawu przewożącego dwa kontenery z ładunkiem. Rzeczywista masa zespołu pojazdów wynosiła 54,8 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton. Kierujący nie miał wymaganego w tym przypadku zezwolenia kategorii VII na przejazd pojazdu nienormatywnego po drogach publicznych. Nieprawidłowy transport wstrzymano. Przewoźnikowi grozi wysoka kara pieniężna.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego

nocne_kontrole_ujawnily1_01

nocne_kontrole_ujawnily1_03 nocne_kontrole_ujawnily1_02