O profilaktyce u psów

milusinscy

Panie Doktorze, mam 10-letniego sznaucera miniaturowego. Regularnie chodzę z nim do weterynarza na szczepienia i odrobaczenie, dzięki czemu nigdy nie chorował. Jednak niedawno zauważyłem u niego pewne zmiany, a mianowicie jest mniej aktywny, czasami chodzi sztywno albo kuleje. Ma mniejszy apetyt, przez co schudł. Czasami zdarza mu się kaszleć, szczególnie po spacerze. Niepokoi mnie, że te objawy szybko się nasilają. Jestem zdziwiony, ponieważ wcześniej nic się nie działo, nie było potrzeby wykonywania żadnych badań. Czy mam się tym przejmować, czy po prostu zaakceptować fakt, że mój pies powoli się starzeje? Patryk z Łobżenicy.

Niestety wiek Pana psa nie tłumaczy opisanych przez Pana objawów. Wskazują one jednak na zaburzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych i aparatu ruchu. Jednostek chorobowych z takimi objawami jest bardzo dużo, dlatego aby dowiedzieć się co dokładnie dolega psu, należy przeprowadzić szczegółowe badania. Szczepienia i odrobaczenia są ważnym elementem profilaktyki, jednak nie zastąpią kompleksowego badania ogólnego oraz badań krwi, które powinny być wykonywane regularnie, co roku. To pozwala na wczesną diagnostykę chorób, jeszcze nawet przed pojawieniem się typowych objawów.

Niestety wielu właścicieli psów zatrzymuje się na szczepieniach, nie zdając sobie sprawy z tego jak ważne są coroczne badania. Często zdarza się, że względnie „zdrowy” pies w sile wieku, nagle mocno podupada na zdrowiu z powodu zbyt późno rozpoznanej choroby, co niestety może skończyć się tragicznie. Odpowiednia profilaktyka pozwoli na uniknięcie przykrych niespodzianek oraz wydłuży życie naszym pupilom. Dodatkowo jest nieporównywalnie tańsza od leczenia.

Badania jakie należałoby co roku wykonać, to biochemia krwi obejmująca poziom enzymów wątrobowych oraz trzustkowych, a także poziom kreatyniny i mocznika świadczący o stopniu funkcjonowania nerek – badanie szczególnie ważne u kotów. Można także zbadać poziom glukozy lub fruktozaminy, aby wykluczyć cukrzycę. Kolejnym badaniem jest morfologia, czyli ilość poszczególnych elementów morfotycznych krwi. Podstawowym badaniem diagnostycznym serca jest oczywiście osłuchiwanie, jednak często zachodzi też potrzeba zrobienia zdjęcia RTG – aby uwidocznić sylwetkę serca – lub wykonania EKG. Badanie ortopedyczne pozwala zdiagnozować wczesne problemy układu ruchu. U niekastrowanych psów należy także pamiętać o regularnym USG prostaty.

Oczywiście nie należy także zapominać o profilaktyce przeciwko kleszczom, na które sezon już się rozpoczął. Przy wyborze środka na kleszcze należy kierować się jego skutecznością, formą podania, oraz wpływem na zdrowie zwierząt i ludzi. Z własnego doświadczenia odradzam preparaty w obrożach, które działają toksycznie również na właścicieli zwierząt przez kontakt, a słabo na kleszcze, szczególnie u psów z gęstą lub długą sierścią.

Właścicieli moich pacjentów zawsze zachęcam do wykonywania badań profilaktycznych. Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć.

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.