Paszyk. Rządzący nie mają planu jak walczyć z drożyzną. PSL przedstawia swoje propozycje

23 lipca 2022 r. w Pile Poseł na Sejm RP – Krzysztof Paszyk i Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Jarosław Maciejewski na wspólnej konferencji m.in. przedstawili  plan na niską inflację, która pomoże uratować Polaków w kryzysie. Propozycja Polskiego Stronnictwa Ludowego to: likwidacja podatku Belki, zerowa marża od kredytów, obligacje NBP oprocentowane 15%.

Prawie wszyscy dostrzegamy, że sytuacja związana najpierw z koronawirusem, a później wojną rosyjsko-ukraińską doprowadziła do załamania gospodarki i domowych budżetów Polaków. Według ludowców Rządzący nie mają planu jak walczyć z drożyzną. Natomiast oni mają swoje propozycje na obniżenie inflacji, które pomogą ograniczyć inflację oraz będą wsparciem dla kredytobiorców w sytuacji wysokich rat kredytów.

– Rząd zachowuje się jak orkiestra na Titanicu. Orkiestra gra, a statek tonie. Z tym, że tłuste pisowske koty mają przygotowane szalupy ratunkowe, a zwykli Polacy są pozostawieni sami sobie. Rosną ceny i rośnie inflacja. Dziś prezes Glapiński jest królem polskiej inflacji – bo na tej inflacji zarabiają banki (13 mld zł zysku), zarabia budżet ministra finansów (12 mld zł nadwyżki), zarabiają też spółki skarbu państwa (ponad 10 mld zł zysku). A kto traci? Zwykli Polacy. My jako konstruktywna opozycja Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska mamy  propozycje inflacyjne.  Likwidacja podatku Belki, zerowa marża od kredytów.  Premier Morawicki jako bankier wie, że można to zrobić, tylko widać że mu dzisiaj bliżej do środowiska bankowego  niż do losów Polaków. Mówimy też o emisji obligacji NBP oprocentowanych na 15%, które pozwoliłyby uratować dzisiaj resztki oszczędności, które mamy w naszych rodzinach – mówi poseł PSL Krzysztof Paszyk.

Ludowcy też zastanawiają się, dlaczego Polacy, którzy nie grzeją węglem nie dostaną żadnych dopłat. PSL w Senacie chce poprawić ustawę dotyczącą dodatku węglowego.  Ich zdaniem wsparciem powinni być objęci także te osoby, które ogrzewają swoje domy olejem opałowym, ekogroszkiem czy pelletem. Oni dziś są z tej pomocy wykluczeni.

– Dlaczego podzieliliśmy społeczeństwo. Dlaczego negujemy tych, którzy zainwestowali w swoje bardziej nowoczesne sposoby, systemy ogrzewania. Dlaczego ludzie, którzy zainwestowali w pompy ciepła, zainstalowali piece na pellet, mają być inaczej traktowani jak ludzie, którzy opalają swoje domostwa węglem. Apeluję. Niech Rząd Polski się obudzi i zrozumie, w jakiej sytuacji stawia Polaków. W jakiej sytuacji znajduje się nasza gospodarka, którą tak dumnie rozwijaliśmy dotychczas. Za chwilę to wszystko zacznie się rozwalać jak potocznie mówiąc klocki lego – dodaje Jarosław Maciejewski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

22 lipca przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne „lustrzane” umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Podczas sobotniej konferencji prasowej poseł Paszyk odniósł się do kwestii nielegalnego wwozu ukraińskiego zboża do Polski, na którym mogą cierpieć polscy rolnicy. Dlatego Klub KP–PSL złożył do sejmu projekt ustawy o ochronie polskiego rolnictwa, w której to proponuje kaucję w wysokości 1 tys. zł, która wpłacana byłaby w momencie przywiezienia do Polski zboża z Ukrainy i zwracana w momencie wyjazdu ładunku za granicę. Niezbędnym rozwiązaniem jest też tworzenie korytarzy eksportowych dla ukraińskich produktów rolnych przez Polskę na zachód i dalej do Afryki Płn.

(SE)

paszyk-rzadzacy

paszyk-rzadzacy_06 paszyk-rzadzacy_02 paszyk-rzadzacy_03 paszyk-rzadzacy_04 paszyk-rzadzacy_05