Piknik Techniczny z energią odnawialną

Za nami czwarty PIKNIK TECHNICZNY organizowany przez Instytut Politechniczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile. W tym roku było to wydarzenie wyjątkowe – inaugurujące projekt Uczelni pt. Mobilne Laboratorium Energii Odnawialnych, który został nagrodzony w Programie Grantowym firmy ENERIS. Dlatego też znaczna część wydarzeń, poświęcona była pokazom oraz wykładom dotyczącym odnawialnych źródłom energii.

Okazało się, że chęć odkrywania świata nauki jest ogromna – do wielu sal, w których wykładowcy i studenci, prowadzili pokazy, doświadczenia i wykłady, ustawiały się kolejki. Uczniowie mogli zobaczyć m.in.: jak porusza się auto napędzane energią wodorową; jak wykorzystać energię słoneczną; czym jest ogniowo fotowoltaiczne – o czym szczegółowo opowiedział prof. Stanisław Różański.

Nie zabrakło także energii wiatrowej – prof. Roman Muszyński oraz mgr Paweł Szubert, pokazali – dlaczego warto korzystać z tej formy energii (brak jakichkolwiek odpadów i emisji gazów cieplarnianych; źródło energii jest niewyczerpalne; elektrownie nie wymagają dużej powierzchni, mogą współistnieć z rolnictwem i ogrodnictwem; koszty eksploatacyjne są niskie; koszty inwestycyjne są niższe dla energii wiatrowej niż dla innych źródeł odnawialnych). Prowadzący zaprosili także do eksperymentów z wykorzystaniem m.in. turbiny wiatrowej.

Uczestnicy PIKNIKU mieli okazję sprawdzić również swoją wiedzę z chemii – udzielając odpowiedzi na pytania w chemicznej loteriadzie, mogli od razu zweryfikować poprawność, dzięki eksperymentom prowadzonym przez mgr Małgorzatę Kastelik i studentów. Doskonałą zabawką okazało się także odkrywanie tajemnic światła. Co pływa w kropli wody, czym jest zjawisko fosforescencji i interferencji, jak działają lasery gazowe, jaką teksturę mają kryształy – na te i wiele innych pytań, doskonale odpowiadali studenci kierunków inżynierskich. Dobrą zabawą okazały się także pokazy temperatury w kolorach, stosowane w geodezji; pomiary szczelności budynków; pokazy urządzeń mobilnych w inteligentnych instalacjach oraz konkursy z dokręcaniem śruby na czas.

Podczas PIKNIKU Uczelnia gościła także zaprzyjaźnione firmy z regionu: firmę STEICO – która przekazała PWSZ w Pile przekrój drewnianego domu zbudowanego z nowoczesnych materiałów budowlanych; firmę KM IMPORT, która pokazała uczniom, jak wykonuje się diagnostykę komputerową ciągnika siodłowego z naczepą oraz Związek Międzygminny PRGOK, który prowadził ciekawe konkursy, ukazujące m.in. dlaczego warto segregować odpady.

Z dużej dawki wiedzy, prezentowanej podczas Pikniku, skorzystały setki uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Piły, Trzcianki, Złotowa, Czarnkowa, Krzyża i wielu innych miejscowości. Kolejny raz udało się udowodnić, że zabawa nauką jest najlepszą metodą zaszczepienia chęci odkrywania praw, jakimi rządzi się otaczający nas świata…

IV PIKNIK TECHNICZNY przygotowany został przez nauczycieli akademickich, studentów z Kół Naukowych Instytutu Politechnicznego oraz członków Koła SIMP przy PWSZ w Pile.

A.F.
PWSZ w Pile

piknik_techniczny01

piknik_techniczny02 piknik_techniczny03 piknik_techniczny04 piknik_techniczny05 piknik_techniczny06 piknik_techniczny07 piknik_techniczny08 piknik_techniczny09 piknik_techniczny10 piknik_techniczny11 piknik_techniczny12 piknik_techniczny13