Piła. Ruszyły zapowiadane prace związane z budową infrastruktury drogowej na Motylewie

Najbliższe miesiące to czas, kiedy mieszkańcy pilskiego Motylewa muszą liczyć się z utrudnieniami. Trwa przebudowa ul. Jastrzębiej w Pile na odcinku od skrzyżowania z ul. Przemysłową do skrzyżowania z ul. Łabędzią i Drozdową. Ponadto pierwszy etap prac dotyczy ulic Łabędziej, Bocianiej, Perkoziej, Kolibrowej i Gęsiej.

 

To długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja, która ma na celu budowę ulic osiedlowych wraz z oświetleniem w części osiedla od strony ul. Jastrzębiej, uzupełnienie infrastruktury np. kanalizacja w powyższym obszarze, połączenie komunikacyjne dwóch części osiedla Motylewo, czy wykorzystanie uroków rzeki Gwdy przez budowę drogi rowerowej wzdłuż jej brzegu.

 

– W ramach inwestycji zastaną wykonane: energooszczędne oświetlenie uliczne, kanał technologiczny, uzupełnienie kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej, odwodnienie, chodniki oraz ścieżka rowerowa z miejscami wypoczynku. Kolejne inwestycje  na tym osiedlu, w tym przeprawa przez rzekę,  będą realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) – mówi pełniąca funkcję prezydenta Piły Beata Dudzińska.

 

Koszt inwestycji to ponad 13 mln złotych, z czego aż 95% to dofinansowanie z funduszy rządowych. Prace, które realizuje firma Viabud Sp. z o.o. Sp. k. Czarnków powinny zostać zrealizowane do końca bieżącego roku.

 

W kolejnych etapach jest budowa ciągu pieszo – rowerowego łączącego osiedle Motylewo z centrum miasta Piły oraz  most pieszo-rowerowy na Gwdzie łączący osiedle Motylewo z  Kaliną. Ponadto do realizacji jest zadanie z budżetu obywatelskiego tj. budowa ulicy Kukułczej.

 

Sebastian Daukszewicz

Foto z drona UM Piły