Piła. Społecznicy posprzątali tereny nad Gwdą

Druga tegoroczna akcja „Razem posprzątajmy Piłę” z Klubem Dobrego Klimatu zgromadziła około 40 uczestników. Wśród nich była duża grupa podopiecznych Markotu, którzy stwierdzili, że chcą dać pilanom coś od siebie.

Społecznicy z KDK zaprosili pilan 29 maja, na sprzątanie nabrzeża Gwdy w rejonie ulicy Młodych. Zgodnie z ustalonym harmonogramem bowiem, będą się spotykać zwykle w ostatnią sobotę miesiąca, by w tym sezonie posprzątać jeszcze: park przy Ceglanej w okolicy ul. Bogusławskiego, Zalew Koszycki, lasek przy Mickiewicza i Podlasie.

Tym razem oprócz członków KDK, podopiecznych Markotu, pracowników Altvatera, członków Polski 2050, w sprzątaniu uczestniczyli pilanie mieszkający w rejonie ulicy Młodych oraz mieszkańcy dzielnic, gdzie akcje zaplanowane są na kolejne miesiące. Do porządków przyłączali się także spontanicznie przechodnie.

– Dobro wraca – mówi Grzesiek Marciniak Jr. z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Widzimy to na każdym kroku i w różnorodnych gestach. Pewna pani podarowała naszej koleżance z KDK chwytaki do zbierania śmieci, żeby rozdała je uczestnikom. Dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej oferuje poczęstunek, wspomagają nas podopieczni Markotu, dołączają przechodnie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że odbiór naszej inicjatywy jest pozytywny i że chce w niej uczestniczyć tak wielu mieszkańców – dodaje.

– Nasi podopieczni powiedzieli, że dostają od pilan tak dużo dobra na co dzień, że chcą się odwdzięczyć. Dać coś od siebie, a nie tylko brać. Z dumą nosili do kontenera te ciężkie worki. Już zapowiedzieli, że wezmą udział w kolejnych tych przedsięwzięciach – podkreśla Sławomira Koźma, kierownik Pilskiego Centrum Pomocy Bliźniemu Monar – Markot.

Uczestnicy sobotniej akcji zebrali około 2 ton odpadów, głównie szklanych butelek, ale były też inne znaleziska: ubrania, buty i elementy wyposażenia mieszkań. Odbiorem i zagospodarowaniem odpadów zajęła się firma Altvater Piła.

Źródło: KDK w Pile, Altvater Piła

spolecznicy_posprzatali1_01

spolecznicy_posprzatali1_03 spolecznicy_posprzatali1_02