W dniach 15 – 17 września 2022r. w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile odbywały się XV Ogólnopolskie Warsztaty Rytmiki, na które zjechało ponad 200 osób z różnych części kraju. Były to uczennice klas starszych szkół muzycznych oraz nauczyciele przedmiotów kierunkowych, specjalności rytmika, szkół muzycznych II st. Temat przewodni warsztatów: „Emil Jaques-Dalcroze i jego metoda”.
Ogólnopolskie Warsztaty Rytmiki na stałe zostały wpisane w kalendarium pracy wydziału rytmiki szkół muzycznych średniego stopnia. Koncepcja programowa poszczególnych edycji warsztatów opracowywana jest przez Teresę Nowak i Urszulę Jaworską.
- Odbywają się różnego rodzaju warsztaty dotyczące rytmiki, ale przybierają one inną formę. Tego typu forma, która jest adresowana dla uczniów i do pedagogów (jest ich ponad 40), bo jest to forma też doszkalająca nauczycieli specjalności rytmika, odbywa się tylko na terenie naszej szkoły. Rytmika jest specjalnością w szkole muzycznej drugiego stopnia trudną, ponieważ obejmuje wiele przedmiotów, a tym samym wiele egzaminów. Mamy też świadomość, że te dziewczynki, które się tego uczą, później pójdą w świat i będą uczyć nasze dzieci w przedszkolach, będą uczyły tam, gdzie rytmika ma swoje zastosowanie, czyli w każdej szkole baletowej, teatralnej, filmowej i w szkołach muzycznych, gdyż jest to podstawa kształcenia artystycznego. Tam, gdzie jest sztuka, tam rytmika się pojawia. Dziś mamy ponad 140 dziewcząt, ale rytmika jest otwarta także dla mężczyzn. Nawet w naszej szkole się uczyli – mówi Urszula Jaworska, nauczycielka w Zespole Szkół Muzycznych w Pile.
Ogólnopolskie Warsztaty Rytmiki są od 1993 roku jedyną tego typu imprezą artystyczną w Polsce, skupiającą co 2 lata nauczycieli przedmiotów kierunkowych na wydziale rytmiki szkolnictwa muzycznego średniego stopnia oraz młodzież klas starszych tychże wydziałów (szkoły muzyczne z Białegostoku, Bielska Białej, Bydgoszczy, Elbląga, Gdańska, Gdyni, Katowic, Koszalina, Olsztyna, Opola, Poznania, Słupska, Szczecina, Szczecinka, Torunia, Warszawy, Wrocławia, Zduńskiej Woli). Celem spotkań jest doskonalenie umiejętności w zakresie rytmiki, solfeżu, plastyki ruchu, improwizacji fortepianowej, tańca ludowego i historycznego, metodyki nauczania rytmiki, wiadomości ogólnych z teorii muzyki, historii muzyki, literatury muzycznej. Spotkania mają formę zajęć praktycznych, wykładów, prelekcji. Całokształt założeń merytorycznych skupia się nie tylko na zagadnieniach objętych programem nauczania, ale również wychodzi poza jego ramy, poszerzając wiedzę i umiejętności w zakresie danego przedmiotu.
Podczas warsztatów była możliwości zrobienia zakupów na kiermaszu, gdzie znajdowały m.in. akcesoria muzyczne, książki, stroje do ćwiczeń ruchowych.
Sebastian Daukszewicz
Recent Comments