Piła. Zmiany na ulicy Kazimierza Wielkiego

Na Koszycach kończy się budowa jednego z odcinków ulicy Kazimierza Wielkiego. Pierwszy etap inwestycji dotyczył odcinka między skrzyżowaniami z ulicą Równą i Szkolną. Przetarg na realizację kolejnego fragmentu, prowadzącego aż do alei Niepodległości zostanie ogłoszony jeszcze w tym miesiącu.

– Na Koszycach w tej chwili realizujemy i planujemy w najbliższym czasie zadania za ponad 26 milionów złotych. Kiedyś to była wartość całego budżetu miasta, na cały rok, więc pokazuje to skalę tego zaangażowania. Jedna z większych i ważniejszych inwestycji to inwestycja w kręgosłup osiedla, czyli w ulicę Kazimierza Wielkiego — mówi Piotr Głowski prezydent Piły.

W ramach pierwszego etapu prac dobudowany został chodnik wraz ze ścieżką rowerową. Po drugiej stronie znalazły się nowe miejsca parkingowe.

– Powstało także energooszczędne ledowe oświetlenie. Doświetlone zostały wszystkie przejścia dla pieszych, tym samym znacząco poprawiono bezpieczeństwo korzystania z tych miejsc. Została urządzona zieleń, w postaci nasadzeń drzew i krzewów. I to jest początek tego działania, zmierzający do tego żeby w ulicy Kazimierza Wielkiego powstała w przyszłości piękna zielona aleja dająca chłód podczas korzystania z chodników czy drogi rowerowej — dodaje Jolanta Sobieszczyk, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich.

Drugi etap obejmował będzie budowę jezdni na ulicy Kazimierza Wielkiego od ulicy Szkolnej do alei Niepodległości wraz ze skrzyżowaniami z ulicami: Konstancji, Wazów i Krańcową. Pojawią się tu zatoki autobusowe z peronami i wiatami autobusowymi, parking przyuliczny. Chodniki i ścieżka rowerowa będą miały swoją kontynuację. Projekt przebudowy uwzględnia także małą architekturę i nasadzenia zieleni. Zakończenie prac na tym etapie planowane jest na ostatni kwartał 2024 roku.

UM Piły
Fot. UM & mm

pila_zmiany

pila_zmiany_02 default pila_zmiany_04 pila_zmiany_05 default pila_zmiany_07 pila_zmiany_08 pila_zmiany_09 pila_zmiany_10 pila_zmiany_11 pila_zmiany_12