Piła. Znamy wyniki konkursu ,,Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”

4 kwietnia 2024 r. w siedzibie Placówki Terenowej KRUS w Pile poznaliśmy regionalnych zwycięzców i osoby wyróżnione w XIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci, który w 2024 roku przebiega pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy” skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich. Konkurs jest jednym z działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym.  

 

Celem Konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.

 

– Uczestnicy konkurs mieli wykonać pracę plastyczną w formacie A3 (dwuwymiarową), w dowolnej technice obrazującej upowszechnianie przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym, popularyzowane w ramach projektu „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś”. Co roku widzimy zainteresowanie tym konkursem, dlatego zakończymy go organizacją mini gali, podczas której nagrodzimy te dzieci atrakcyjnymi nagrodami – mówi Grzegorz Płachta , Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Pile.

 

Na etapie regionalnym zgłoszone prace oceniane były prze jury w składzie: Grzegorz Płachta, Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Pile, Jacek Bielecki, Główny Specjalista DPO PT KRUS w Pile,  Dorota Kledzik, Starszy Inspektor Pracy Głównej w Oddziale Państwowej Inspekcji Pracy w Pile, Mateusz Mrowiński, Przewodniczący Rady Powiatowej w Pile WIR, Agnieszka Norkowska, Redaktor Naczelny Wasze Media, Mariusz Szalbierz, Redaktor Naczelny Faktów Pilskich, Tomasz Marzec, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Szydłowie, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pile według następujących kryteriów: zgodność z tematyką konkursu i jej trafne przedstawienie, oryginalność, pomysłowość w zobrazowaniu tematu konkursu oraz walory estetyczne pracy.

 

Laureatami etapu regionalnego zostali:

 

w I grupie wiekowej (klasy 0 – 3)

1 miejsce – Oliwia Kusz, klasa III, SP w Białośliwiu

2 miejsce – Lidia Zych, klasa II, SP w Wyrzysku

3 miejsce – Emilia Jeszke, klasa I, SP w Białośliwiu

 

w II grupie wiekowej (klasy 4 – 8)

1 miejsce – Krzysztof Tomaszewski, klasa V, SP w Kosztowie

2 miejsce – Bartosz Streich, klasa IV, SP w Strzelcach

3 miejsce – Gabriela Schab, klasa VI, SP w Krzyżu Wlkp.

 

Wyróżnienia:

 

Natalia Buda, klasa I, SP w Skrzatuszu,  Zuzanna Czapla, klasa IV, SP w Skrzatuszu, Gabriela Kułaga, klasa I,  SP w Szydłowie.

 

W etapie regionalnym  udział wzięło 56 uczniów z 12 szkół podstawowych.

 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prowadzi sześć kampanii prewencyjnych, których założenia powinny znaleźć odzwierciedlenie w pracach plastycznych biorących udział w XIV edycji konkursu:

  • „Rola rolnika, by upadku unikał”
  • „Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz”
  • „Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz”
  • „Rolniku, nie daj się kleszczom!”
  • „Kości i stawy też rolnika sprawy”
  • „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”.

 

Sebastian Daukszewicz