Policjanci znakowali rowery w Mieście Kaczory

Od wielu już lat bardzo modne stało się korzystanie z roweru jako środka translokacji, ale także rekreacji oraz za jego pośrednictwem zwiedzania nie tylko najbliższej, ale także tej dalszej okolicy. Bicykl to nie tylko pojazd ekologiczny, ale również prozdrowotny. W gminie Kaczory, gdzie istnieje coraz więcej ścieżek rowerowych, a okolica swym krajobrazem, m.in. bogatym w lasy i jeziora zachęca do turystyki rowerowej, w środę, 24 sierpnia br. Komenda Powiatowa Policji w Pile zorganizowała akcję znakowania rowerów.

W godzinach popołudniowych przed siedzibą Posterunku Policji w Kaczorach przy ul. Jana Pawła II 28 dwie policjantki z Komendy Powiatowej w Pile oraz trzech kaczorskich dzielnicowych dwoiło się i troiło, aby w ciągu trzech godzin oznakować 30 jednośladów, należących do mieszkańców Miasta Kaczory i okolicznych sołectw. Jak mówili funkcjonariusze i co wynikało z obserwacji, na oznakowanie jednego bicykla trzeba było przeznaczyć około kilku minut.

O szczegółach akcji rozmawiałem z sierżant Magdaleną Mróz z Komendy Powiatowej Policji w Pile.

W Kaczorach prowadzicie akację znakowania rowerów. Ile osób z Kaczor i okolic zgłosiło się w celu oznakowania swego bicykla?

– Do dzisiejszej akcji przyjęliśmy trzydzieści zgłoszeń osób chętnych, aby oznakować swoje jednoślady.

Na czym polega zabezpieczenie roweru przed kradzieżą? Jeszcze nie tak dawno rowery znakowano naklejkami, a teraz chyba nastąpiło jakieś udoskonalenie?

– Tak, dokładnie. Teraz istnieje inny system. Znakujemy teraz rowery w systemie WIBEROO – Wielkopolski Bezpieczny Rower. Jest to system o zasięgu wojewódzkim, gdzie na rowerze wykonujemy grawer, który nie jest już zmazywalny, wykonujemy zdjęcia roweru i wrzucamy je do systemu. Dostęp do tego systemu mają również właściciele rowerów.

Czy uważa pani, że oznakowany i umieszczony w systemie  rower będzie trudniej ukraść?

– Czy trudniej ukraść rower, tego nie wiem. Natomiast nam jako policji zdecydowanie dużo łatwiej znaleźć sprawcę takiej kradzieży rowerów, m.in. kiedy osoba przyjdzie zgłosić, że został jej skradziony oznakowany rower, będziemy już mieli dostęp do zdjęć tego roweru, a dodatkowo w tym systemie będziemy mogli zaznaczyć, że ten rower został skradziony i potencjalny kupiec takiego skradzionego roweru będzie miał od razu informacje o tym, że osoba, która sprzedaje rower jest przestępcą.

Czy z pani obserwacji wynika, że te oznakowane rowery są – mówiąc kolokwialnie – mniej „chodliwe”?

– Ciężko to stwierdzić, ponieważ ten system WIBEROO obowiązuje od zeszłego roku. W naszej KPP w Pile nie mieliśmy zgłoszeń, aby rower, który został ukradziony był wcześniej znakowany.

Czy będziecie kontynuować akcję w pozostałych gminach powiatu pilskiego?

-Tak. Prowadzimy akcję na terenie wszystkich posterunków w naszym powiecie pilskim, ale także przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Pile.

Dziękuję za rozmowę.

Marek Mostowski

policjanci_znakowali

policjanci_znakowali_02 policjanci_znakowali_25  policjanci_znakowali_03 policjanci_znakowali_04 policjanci_znakowali_05 policjanci_znakowali_06 policjanci_znakowali_07 policjanci_znakowali_08 policjanci_znakowali_09 policjanci_znakowali_10 policjanci_znakowali_11 policjanci_znakowali_12 policjanci_znakowali_13 policjanci_znakowali_14 policjanci_znakowali_15 policjanci_znakowali_16 policjanci_znakowali_17 policjanci_znakowali_18 policjanci_znakowali_19 policjanci_znakowali_20 policjanci_znakowali_21 policjanci_znakowali_22 policjanci_znakowali_23 policjanci_znakowali_24