Politycy PO kierują pisma do Prokuratury i proszą o wyjaśnienia

16 sierpnia w Biurze Parlamentarnym Platformy Obywatelskiej RP w Pile senator Mieczysław Augustyn i posłanka Maria Małgorzata Janyska poinformowali o zamiarze złożenia pisma do Prokuratury Rejonowej w Pile, w którym proszą o sprawdzenie, czy wyniku zaniechania lub celowych działań Starosta Pilski dopuścił się naruszenia prawa przez niedopełnienie swoich obowiązków. Sprawa dotyczy problemów w funkcjonowaniu Klubu Żużlowego Polonia Piła.

– Wszystkich nas bardzo niepokoi to, co dzieje się w stowarzyszeniu żużlowym Polonia Piła. A jak wiemy ten sport ma wielu sympatyków nie tylko w Pile, ale też w regionie. Przyznaję, że dla wielu z nas kwestie finansowe, które stara się wyjaśnić miasto Piła mogły być zaskoczeniem. Pytanie czy powinny być zaskoczeniem? Czy nie powinno być tak, że Starostwo, które ma nadzór nad stowarzyszeniami powinno w ramach tego nadzoru wychwytywać te nieprawidłowości, które się zdarzają? Żeby nie było tak, że dopiero prokuratura nakazuje przeprowadzenie kontroli, nakazuje o wystąpienie do KRS o wykreślenie z rejestru, – bo taki przypadek Starostwo odnotowało. Tylko chodzi o to, aby Starosta w ramach powinności, które na nim ciążą podejmował wcześniej czynności, które do niego należą, czynności kontrolne, czynności nadzorcze. Informowaliśmy już nie raz o nierównym traktowaniu stowarzyszeń, że jedne stowarzyszenia są nękane kontrolami, ciągane po sądach a inne dobrze znane w Starostwie, bo Starosta Komarowski szczyci się, że ma bardzo dobre relacje z klubem żużlowym. Dlatego tą sprawę chcemy prześwietlić – mówi senator RP Mieczysław Augustyn – Kierujemy pismo do Prokuratury Rejonowej w Pile z prośbą o stwierdzenie czy Starostwo podejmowało odpowiednie działania w ramach nadzoru czy nie, czy nie zaniechało tych działań.  Bo układy koleżeńskie przeszkadzały w porę interweniować. Wiadome było panu staroście, że klub żużlowy ma problemy, szef klubu radnych PS pan Stokłosa w ostatniej chwili nie dał pieniędzy, na które liczyli działacze klubu. Nie wiedziano o tym, że klub postawi pod ścianą? Pewnie wiedziano nawet wcześniej, ale tam są też inne kwestie formalne prawne, kwestie zwoływania zebrań, które wymagają wyjaśnienia. Myślę, że kibice chcą, aby wszystko był transparentne.Popieram działania prezydenta, które do tego zmierzają. Każdemu powinno na tym zależeć a szczególnie kibicom. Wszystko powinno być jasne. Nic nie zaszkodzi, jeśli ta kwestia będzie zbadana. Broń Boże nie chcemy szkodzić stowarzyszeniu. Jeśli wszystko będzie legalnie to one będzie silne. Jeśli Starosta z tego powodu będzie bardziej wyczulony żeby się przyglądać bardziej tego typu sytuacją to lepiej dla nas wszystkich – dodaje Augustyn.

Parlamentarzyście nie są od rozstrzygania, ale są od interweniowania, wysłuchiwania opinii od interesowania się wszystkimi zdarzeniami, które są istotne dla mieszkańców.   Jak mówiła posłanka Maria Małgorzata Janyska od jakiegoś czasu w Trzciance mieszkańcy proszą o interwencje.

– Mieszkańcy mówią wprost podczas biura interwencji obywatelskiej podpierając się przykładami o tym, że relacje rodzinne nie przeszkadzają burmistrzowi żeby zlecać inwestycje drogowe firmie, w której udziały ma córka burmistrza Czarneckiego. Wcześniej udziały w tej firmie miał burmistrz Trzcianki, który jak został burmistrzem przekazał udziały córce, o czym mówi publicznie. W Trzciance to się dzieje już drugą kadencję. Jak wynika z informacji inwestycje opiewają już na kwotę kilku milionów złotych. W tej chwili kierujemy pismo do pana burmistrza żeby nam przedstawił szczegółowo informacje – w ilu przetargach ta firma brała udział?Czy dostała i ile zleceń bez przetargu?Czy była podwykonawcą w innych robotach, które wykonywane inne firmy? Czy jednostki organizacyjne gminy, spółki, instytucje zlecały tej firmie cokolwiek, jako wykonawcy lub uczestniczyli, jako podwykonawcy? Nie ma tłumaczenia burmistrza, że on się wyłącza. On cały czas jest kierownikiem zamawiającego zgodnie z prawem zamówień publicznych.  A kierownik zamawiającego nie powinien tolerować żadnego kumoterstwa, nepotyzmu i takiej politycznej sitwy – mówi posłanka ziemi pilskiej Maria Małgorzata Janyska.

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiego oprócz pisma do burmistrza Trzcianki o wyjaśnienia, zawiadamiają prokuraturę o tej sprawie, o której mówi się od dawna a nie ma żadnego efektu. Pismo też ma trafić do władz partii Prawo i Sprawiedliwość.

(SE)

politycy_po_kieruja00

politycy_po_kieruja02 politycy_po_kieruja01