Rada Miasta Piły – hipotezy

W niedzielnych wyborach samorządowych Platforma Obywatelska uzyskała bezprecedensowe zwycięstwo w Pile, wprowadzając do rady Miasta 18 na 23 radnych. Chyba jeszcze nigdy w III RP podobna sytuacja w Grodzie Staszica nie miała miejsca. A jak będzie wyglądała struktura rady, kto zostanie przewodniczącym, wiceprzewodniczącym, a kto zasiądzie w fotelach przewodniczących poszczególnych komisji?

Już wiadomo, i nie jest to tajemnica poliszynela, że prezydent Piotr Głowski w tej kadencji będzie miał dużo łatwiej niż w poprzedniej, bowiem nie będzie takiej siły, która mogłaby zdekomponować misterne plany i zamierzenia mające wpływać na wizerunek Piły i dalszą poprawę życia w mieście nad Gwdą.

Kto będzie kierował radą i jej komisjami? Czy będą jakieś zmiany? Dotychczasowy przewodniczący, Rafał Zdzierela, który uzyskał największą (procentowo) liczbę głosów w niedzielnych wyborach, jest chyba murowanym kandydatem do fotela „prezesa”. Jego doświadczenie wyniesione podczas III, IV, V i VI kadencji oraz z wice i przewodniczenia radzie, są chyba dostateczną rekomendacją. Czyż nie?!

Podobnie z wiceprzewodniczącym, którym przez ostatnie cztery lata był Paweł Jarczak (radny V i VI kadencji). Ten przewodniczący rady V kadencji powinien również pozostać na swoim miejscu (wiceprzewodniczącego). Czy tak będzie, już niedługo się dowiemy!

Zastanawiające jest czy – wobec tak wielkiego stanu posiadania – PO nie zaproponuje (i zatwierdzi) jeszcze jednego wiceprzewodniczącego. Naturalnym kandydatem do tej funkcji wydaje się być radna I oraz VI kadencji, Maria Kubica, która uzyskała drugi najlepszy procentowo wynik w ostatnich wyborach. Może tak… a może nie.

No i wreszcie przewodniczący komisji. Czy szefem Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta pozostanie Lucjan Szutkowski? Wydaje się być naturalnym kandydatem, tym bardziej, że dobrze radził sobie w poprzedniej czterolatce.

Komisji Spraw Społecznych przez ostatnie cztery lata przewodniczył Włodzimierz Bystrzycki (radny III, IV, V i VI kadencji) – czy tu nastąpi jakaś zmiana? Oj chyba nie! A może jednak?!

Przewodniczącym Komisji Gospodarki Miejskiej w ostatnim czteroleciu był Mieczysław Karpiński z PiS, niestety pan Mieczysław nie przeszedł przez wyborcze sito. Czy schedę po nim przejmie, bardzo aktywnie działający w owej komisji, radny VI kadencji – Jacek Bogusławski? Niewykluczone!?

Pozostaje Komisja Rewizyjna, której utartym zwyczajem przewodniczy ktoś z opozycji. Nie ma Krzysztofa Muchewicza, zatem kto? Czy będzie to Paweł Dahlke, czy może Zbigniew Pyziak? Obstawiam tego pierwszego… ale gdzie dwóch się „bije” tam trzeci korzysta?!

Pierwsza sesja Rady Miasta Piły już za pasem, a więc wszystko się wyjaśni. Zobaczymy czy moje hipotezy się sprawdzą.

Marek Mostowski
Fot. Sebastian Daukszewicz

rada_miasta_pily_hipotezy10

rada_miasta_pily_hipotezy18 rada_miasta_pily_hipotezy11 rada_miasta_pily_hipotezy12 rada_miasta_pily_hipotezy13 rada_miasta_pily_hipotezy14 rada_miasta_pily_hipotezy15 rada_miasta_pily_hipotezy16 rada_miasta_pily_hipotezy17