Rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciwko HPV

rozpoczela_sie_rejestracja

Ruszył program bezpłatnych szczepień przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV, który skierowany jest do dziewczynek z  roczników 2010 i  2011, uczęszczających do pilskich szkół podstawowych. Zabezpieczyliśmy na ten cel ponad 400 000 złotych. Rozpoczęła się rejestracja!

W tym roku na szczepienie mogą zgłosić się dziewczęta urodzone w 2010 roku. Schemat szczepienia obejmuje dwie dawki. W ramach programu prowadzone będą także działania informacyjno-edukacyjne, skierowane do trzynastolatków, zarówno dziewcząt, jak i chłopców.W spotkaniach weźmie udział około 750 uczniów.

– To ważny program jakim są szczepienia przeciwko HPV. Tutaj dofinansowanie ze strony miasta powoduje, że udało się nabyć najlepsze możliwe na rynku szczepionki Gardasil 9, dzięki temu ochrona po dwóch dawkach jest na całe życie. Podejmujemy jedną dobrą decyzję i zabezpieczamy dziewczynki przed drugą co do przyczyny śmiertelności chorobą, czyli rakiem szyjki macicy – podkreśla lek. med. Sebastian Łaźniak.

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jedną z najczęstszych infekcji wirusowych, przenoszonych drogą płciową, choć nie tylko. Do zakażenia może dojść podczas stosunku seksualnego, ale także podczas bezpośredniego kontaktu ze śliną lub krwią osoby zakażonej, a także drogą wertykalną podczas porodu. Warto więc pamiętać, że zakazić można się podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, na basenie, w studiu tatuażu czy saunie. HPV to czynnik, który powoduje raka szyjki macicy (i nie tylko). Nie opracowano dotąd skutecznego leku na wirus HPV, kluczowa jest więc profilaktyka i szczepienia.

W ramach „Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Gminie Piła na lata 2023-2024” szczepienia realizować będzie firma Cogito Sebastian Łaźniak z Kalisza. Szczepienia będą odbywały się w gabinetach medycznych przy ul. Kraszewskiego 4.

Więcej informacji dotyczących szczepienia oraz rejestracja możliwe pod numerami telefonów: 800 808 006 lub 731 541 455

– W ubiegłym roku łącznie podaliśmy 961 dawek, to oznacza że około 42% dziewczynek z roczników 2007 i 2009 zostało zaszczepionych. Łącznie na cały program do 2021 roku mieliśmy w  zarezerwowane blisko milion złotych. W tym roku kolejnych prawie 500 dziewczynek może zostać zaszczepionych. Zabezpieczyliśmy na to środki ponad 400 000 złotych – powiedział prezydent Piły Piotr Głowski.

Koszt szczepienia dla jednej dziewczynki to 844 złote, a dzięki programowi kolejne dwa roczniki mogą skorzystać z niego bezpłatnie. W tym roku szczepienie dotyczy dziewczynek urodzonych w 2010 roku. Przy szczepieniu niezbędna jest zgoda rodzica, opiekuna prawnego.

UM Piły