„Segreguję – nie widzę przeszkód”. Mieszkańcy Piły nie mają przeszkód w segregowaniu odpadów
Od 3 grudnia, tj. Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, ENERIS Surowce S.A. w ramach programu „Segreguję – nie widzę przeszkód” udostępnia naklejki do oznakowania pojemników na odpady w alfabecie Braille’a. To pierwsza tego typu inicjatywa w Europie znosząca bariery w sortowaniu odpadów dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Piła jest pierwszym miastem, w którym program zostanie wdrożony.
Od potrzeby do rozwiązania
Według danych GUS w Polsce mieszka ponad 1,8 mln osób niewidomych lub słabowidzących, co stanowi prawie 5% polskiego społeczeństwa. Osoby te konsekwentnie walczą o to, by bariery, które ograniczają ich w codziennym życiu, m.in. w komunikacji czy dostępie do usług, były znoszone. To właśnie środowisko osób niewidomych zasygnalizowało ENERIS Surowce potrzebę zniesienia ograniczeń istniejących w obszarze ochrony środowiska.
– Jest coraz więcej udogodnień i ułatwień dla niewidomych, ale niestety nie we wszystkich obszarach. Pojemniki na szkło, plastiki, papier różnią się od siebie kolorami, a czasami tylko naklejkami z napisami, a tego osoby niewidome, takie jak ja, nie są w stanie odróżnić. A szkoda, bo niewidomi, tak jak każdy, produkują odpady i żyją samodzielnie, powinni, więc mieć możliwość odpowiedzialnego postępowania z odpadami i sortowania ich. Każdy, niezależnie od swojej sprawności powinien mieć możliwość zachowywać się w porządku wobec środowiska – powiedział Wojciech Maj, współtwórca projektu, osoba niewidoma, Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych oraz Słabowidzących VEGA.
Firma ENERIS Surowce, jako pierwsza w branży komunalnej, opracowała specjalne naklejki zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli przyjaznego dla wszystkich niezależnie od stanu zdrowia. Projekt od początku był konsultowany ze środowiskiem, do którego jest kierowany, w tym m.in. z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz ze specjalistami z „Niewidzialnej Wystawy”. Efektem wspólnej pracy są pierwsze w Polsce naklejki na pojemniki na różne rodzaje odpadów: bioodpady, papier, szkło, plastik, baterie i odpady zmieszane. Każda z frakcji jest jednoznacznie opisana w alfabecie Braille’a, posiada czytelny piktogram i wersję kontrastową ułatwiającą odbiór osobom niedowidzącym i starszym. Ciekawostką jest fakt, że stosowany do produkcji naklejek PET to materiał pochodzący w 100% z recyklingu.
Samodzielność osób niepełnosprawnych
– Od 5 lat pracuję z osobami niewidomymi i słabowidzącymi w znacznym stopniu. Są zrehabilitowane, otwarte, niezależne… Pragną czerpać z życia pełnymi garściami i brać czynny udział w życiu społecznym. Ochrona środowiska i segregacja odpadów stanowią tego element. Każde rozwiązanie porządkujące tę kwestię jest niesamowicie istotne, wspaniały jest fakt, że problem został dostrzeżony i przekuty w praktyczne rozwiązanie. Dbanie o środowisko jest wspólnym obowiązkiem i firmy zajmujące się tym tematem powinny dołożyć wszelkich starań, aby minimalizować bariery. Jak widać nadchodzą pozytywne zmiany! – powiedziała Małgorzata Szumowska, Dyrektor „Niewidzialnej wystawy”.
Mieszkańcy Piły zainteresowani otrzymaniem bezpłatnej naklejki na pojemniki, mogą zgłaszać się do Centralnego Biura Obsługi Klienta ENERIS pisząc na adres mailowy ok@grupa-eneris.pl bądź dzwoniąc pod numer telefonu 801 00 38 38.
– Mam nadzieję, że zaproponowane przez nas rozwiązania zainicjują proces usuwania barier w segregowaniu odpadów i otworzą oczy na potrzeby osób z niepełnosprawnością w całej branży gospodarki komunalnej. Wierzymy, że nasze działania mogą być pozytywnym impulsem także dla innych firm. Nie boimy się być pionierami zmiany. Dlatego nie poprzestajemy tylko na naklejkach, ale analizujemy także inne obszary naszego biznesu szukając możliwości budowania kolejnych udogodnień – powiedziała Magdalena Markiewicz, członek Zarządu ENERIS Surowce S.A.
Urząd Miasta w Pile już oznaczył stojące w budynku przy placu Staszica pojemniki na odpady usuwając w ten sposób kolejną barierę dla osób niepełnosprawnych. Informacja o Programie „Segreguję – nie widzę przeszkód” dostępna będzie także w gminach współpracujących z firmą (niemal 100 w całym kraju), w biurach pełnomocników miast ds. osób niepełnosprawnych oraz w organizacjach pozarządowych.
Firma ENERIS już zapowiedziała, że do końca pierwszego kwartału 2017 roku przeszkoli z zakresu obsługi klienta z niepełnosprawnością wszystkich swoich pracowników biur obsługi klienta. Co więcej, do końca 2017 wszyscy kierowcy i ładowacze śmieciarek odbierających odpady od mieszkańców kraju (blisko 600 osób), przejdą takie szkolenie. Już dziś firma stworzyła stronę internetową posiadającą ułatwienia dla osób słabowidzących w postaci wersji kontrastowej serwisu.
– Bardzo ważny jest dla nas fakt, że Program „Segreguję – nie widzę przeszkód” wypłynął od naszych klientów a jego idea wprost realizuje naszą misję, którą jest ochrona środowiska. Tak definiujemy odpowiedzialność biznesu:, jako łączenie celów biznesowych, potrzeb społecznych i wymagań prośrodowiskowych – podsumowała Magdalena Sułek-Domańska, Dyrektor ds. Komunikacji i pomysłodawczyni Programu.
Patronami programu „Segreguję – nie widzę przeszkód” są: Pełnomocnik Rządu do Spraw Niepełnosprawnych i Polski Związek Niewidomych. Partnerami są: Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych oraz Słabowidzących VEGA oraz Niewidzialna Wystawa. Patronami medialnymi są magazyn „Integracja”, portal niepełnosprawni.pl, Przegląd Komunalny i kwartalnik RECYKLING.
Urząd Miasta Piła, Związek Międzygminny Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi oraz operator systemu Altvater Piła ogłosili także wyniki selektywnej zbiórki odpadów oraz zaprezentowali nowe rozwiązania mające zachęcić mieszkańców do jeszcze bardziej starannego segregowania surowców.
Segregowanie odpadów – nasz wspólny obowiązek
W roku 2016 z terenu Związku Międzygminnego Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi zebrano selektywnie 9116 ton odpadów. Dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie poziomu recyklingu na poziomie 18%, czyli zgodnie z obowiązującym prawem. Możliwe to było dzięki coraz wyższej świadomości mieszkańców, akcjom edukacyjnym prowadzonym przez ZM PRGOK oraz bieżącej, efektywnej pracy Altvater Piła – operatora systemu. Jednak z uwagi na okres sprawozdawczy oraz przeliczenia i podsumowania nie jest jeszcze możliwe przedstawienie dokładnych wyników i dokładnego ustalenia osiągniętych poziomów recyklingu.
– Nie możemy jednak spocząć na laurach. W ciągu najbliższych lat poziomy recyklingu będą rosły, aby w 2035 r. osiągnąć pułap 65%. Dlatego tak ważne jest zarówno ciągłe edukowanie mieszkańców, jak i tworzenie skutecznego systemu, który ma umożliwić segregację odpadów. Miasto Piła radzi sobie bardzo dobrze w zakresie gospodarki odpadami, czego dowodem jest chociażby fakt, że funkcjonujące w naszym mieście oraz na terenie całego Związku zasady dotyczące liczby frakcji staną się od 1 lipca 2017 r. obowiązujące na terenie całej Polski – powiedział Piotr Głowski, Prezydent miasta Piły.
Skuteczna edukacja i promocja
Za efektywną organizację systemu zbierania odpadów oraz za prowadzenie promocji i edukacji selektywnej zbiórki odpowiedzialny jest Związek Międzygminny Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Wiosną na wszystkie pojemniki na obszarze funkcjonowania Związku trafią specjalne naklejki z poradami i zaleceniami dla mieszkańców, związanymi z prawidłowym postępowaniem z odpadami surowcowymi i segregacją. Oklejanie pojemników będzie prowadzone przez pracowników Altvater Piła przy okazji wiosennego mycia i dezynfekowania pojemników.
– Musimy poszukiwać nowych i oryginalnych sposobów przyciągnięcia uwagi mieszkańców. Nie będziemy jednak poprzestawać wyłącznie na naklejkach. W rozpoczynającym się roku planujemy szereg akcji i działań, które mają podnosić świadomość mieszkańców. Możemy śmiało stwierdzić, że działania edukacyjne na terenie Związku odnoszą zamierzony skutek. Świadomość mieszkańców w sferze segregacji odpadów jest coraz większa, co przekłada się na osiągane wyniki zbiórki – powiedział Zygmunt Jasiecki, Prezes ZM PRGOK.
Do końca marca 2017 zostanie przeprowadzony przegląd i inwentaryzacja wszystkich pojemników na terenie Związku. Brakujące zostaną uzupełnione, a uszkodzone będą wymienione.
Inwestycje chroniące środowisko
Altvater Piła, spółka działająca pod marką ENERIS Surowce, zapowiada inwestycje w nowoczesny tabor samochodowy
– W tym roku w bazie przy ulicy Łącznej pojawią się kolejne nowe śmieciarki. Będą to duże, trzyosiowe pojazdy wyposażone w nowoczesny osprzęt, systemy GPS pomagające optymalizować trasy oraz nadzorować pracę kierowców on-line. Dzięki nowoczesnym, ekologicznym silnikom będą przyjazne środowisku – powiedział Dariusz Mikołajczyk, Prezes Zarządu Altvater Piła.
Nowy sprzęt będzie się pojawiał sukcesywnie, a z użytku będą wycofywane wyeksploatowane już pojazdy.
(SE)