„Senior bezpieczny na drodze”

20 października w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Pile Senator Rzeczypospolitej Polskiej – Mieczysław Augustyn, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile – Zbigniew Przeworek i Właściciel SPH „Credo”, Radny Rady Miasta Piły – Jacek Bogusławski byli organizatorami warsztatów „Senior bezpieczny na drodze”. W drugiej edycji warsztatów wzięło udział ok. 40 przedstawicieli Pilskiej Rady Seniorów, skupiającej 9 organizacji wchodzących w jej skład.

– Dzisiejsze warsztaty zorganizowaliśmy dlatego, że coraz więcej na naszych drogach jeździ ludzi powyżej 60, 70 a nawet 80 roku życia. Chcemy, aby seniorzy byli dobrze przygotowani do bezpiecznej jazdy. Aby byli na bieżąco z przepisami, wiedzieli jaka jest ich wydolność, refleks, aby sobie i innym nie wyrządzili krzywdy na drodze. Ci seniorzy, którzy są aktywni, są na bieżąco z przepisami, zmianami w układzie komunikacyjnym, ale mamy również kierowców niedzielnych, którzy kiedyś zrobili prawo jazdy, od czasu do czasu gdzieś jadą i nie mają świadomości ile na drodze w tym czasie się zmieniło. Trzeba im o tym mówić. Takie warsztaty planujemy organizować, co dwa lata – mówił Zbigniew Przeworek, dyrektor WORD Piła.

Podczas kilku godzin seniorzy mieli m.in. okazję wypełnienia ankiety „poprawa infrastruktury drogowej na terenie Miasta Piły – propozycje i postulaty seniorów”, zapoznać się wybranymi aspektami funkcjonowania psychofizjologicznego za kierownicą oraz poznać wybrane przykłady przejeżdżania pilskich skrzyżowań w świetle obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Osoby starsze mogły skorzystać m.in. z symulatora zderzeń, „AlkoGogli” , wypełnić test z zakresu wiedzy z kodeksu drogowego i zasad udzielania pierwszej pomocy, podczas którego wyłoniono 10 finalistów do konkursu „Gorące Krzesła”.

– Seniorzy  to nic innego, jak odwzorowanie młodych. Oni też byli młodzi, ale może nie mieli takich szans, aby dowiadywać się o bezpieczeństwie ruchu drogowego, jakie dzisiaj młodzi ludzie mają. Seniorzy –  jeśli się przyjrzymy statystykom – najmniej sprawiają kłopotów i niebezpieczeństw na drodze. Niestety zdarzają się przypadki, że jadą wpatrzeni prosto przed siebie, a co się dzieje za nimi, obok nich – to już jest nieważne. To są skrajne przypadki, ale o tym trzeba im też mówić – mówił Stanisław Jendraszczak, specjalista ds. bezpieczeństwa pilskiego WORD.

Na zakończenie odbył się konkurs „Gorące Krzesła”, który jak mówi Jacek Bogusławski jest eksperymentem z programu dla młodzieży „Z prawem jazdy w dorosłość”. Finałowa dziesiątka seniorów sobie nawzajem wybierała losowo pytania z poszczególnych kategorii tematycznych, do czasu aż którykolwiek z uczestników popełnił błąd.  Pierwsze miejsce przypadło Wacławowi Stępyrze, który odpowiedział na wszystkie pytania. Drugie i trzecie miejsce kolejno zdobyli Jerzy Przepióra i Jacek Klawikowski.

Seniorzy obecni na warsztatach bardzo chwalili takie spotkania, bo jak mówili m.in. na co dzień nie dostrzegają zagrożeń związanych ze spowolnioną reakcją czy ze słabszym widzeniem, zwłaszcza po zmroku. Poniedziałkowe spotkanie to dla nich przypomnienie wielu ważnych informacji oraz możliwość zdobycia nowej wiedzy.

Sebastian Daukszewicz

senior_bezpieczny_na_drodze01

senior_bezpieczny_na_drodze02 senior_bezpieczny_na_drodze03 senior_bezpieczny_na_drodze04 senior_bezpieczny_na_drodze05 senior_bezpieczny_na_drodze06 senior_bezpieczny_na_drodze07 senior_bezpieczny_na_drodze08 senior_bezpieczny_na_drodze09 senior_bezpieczny_na_drodze10 senior_bezpieczny_na_drodze11 senior_bezpieczny_na_drodze12 senior_bezpieczny_na_drodze13 senior_bezpieczny_na_drodze14 senior_bezpieczny_na_drodze15 senior_bezpieczny_na_drodze16 senior_bezpieczny_na_drodze17 senior_bezpieczny_na_drodze18 senior_bezpieczny_na_drodze19 senior_bezpieczny_na_drodze20