
Strażacy po raz 5. wyjdą w góry w szczytnym celu! Idea dawstwa szpiku dotrze na Babią Górę
Pierwsze promienie karkonoskiego słońca mieniły się w strażackich hełmach, kiedy rok temu 998 osób z jednostek OSP i PSP zdobywało Śnieżkę, pokazując, że nie trzeba skakać w ogień, by uratować komuś życie. 5 lipca po raz kolejny wyruszą na szlak w pełnym, ważącym ponad 20 kg umundurowaniu. Tym razem za cel obrali Babią Górę. Górskie wyprawy druhów i druhen z całej Polski są aktem solidarności z chorymi na nowotwory krwi. To już piąte wspólne wejście strażaków dla idei dawstwa szpiku.
W 2024 roku dzięki ich wysiłkom do bazy Fundacji DKMS dołączyło ponad 1000 nowych potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku. Osób, które gotowe są pomóc bezinteresownie, gdy ich „bliźniak genetyczny” będzie w potrzebie.
Idea, która połączyła społeczność strażacką
Druh Sławomir Kowalczyk z OSP Łukowice Brzeskie, pomysłodawca akcji, nie spodziewał się takiego odzewu.
– Pomysł narodził się, kiedy kilka lat temu sam zostałem faktycznym dawcą szpiku dla nieznanej osoby. Wtedy zrozumiałem jak niewiele trzeba, by pomóc. Kocham góry i wyzwania, więc postanowiłem wyruszyć na szlak w mundurze bojowym, żeby – zwracając na siebie uwagę – edukować i zachęcać do działania innych. Początkowo szedłem sam. W kolejnym roku dołączyli do mnie znajomi i przyjaciele. Podczas 3. wejścia Strażaka na szlaku było nas prawie 200 osób, a Śnieżkę zdobyliśmy w składzie liczącym blisko 1000 druhów i druhen – mówi Sławomir Kowalczyk.
Podczas zapisów na tegoroczne 5. wspólne wejście strażaków na Babią Górę, 998 miejsc rozeszło się w 24 minuty. W wydarzeniu wezmą udział jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z całej Polski.
– Wydarzenie stało się świetną okazją do integracji naszej społeczności wokół tego, czym wszyscy żyjemy – pomagania innym. Stworzyliśmy coś, co przerosło nasze oczekiwania i jasno pokazuje, że kiedy zawyje syrena, brać strażacka rusza do akcji w myśl dewizy „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek” – dodaje druh Sławomir Kowalczyk.
Ramię w ramię
Jubileuszowa wyprawa będzie miała podwójne znaczenie. Na szlak wyruszy Michał, strażak PSP w Olkuszu, który apeluje o rejestrację dla swojego syna – 8-miesięcznego Stasia. Staś choruje na rzadką, groźną postać białaczki – JMML, czyli młodzieńczą białaczkę mielomonocytową. Jego zdrowie i życie zależą od innego człowieka – niespokrewnionego dawcy szpiku. Takiego niestety wciąż brak.
W walce o zdrowie syna mogą liczyć na wsparcie braci strażackiej. Razem zainicjowali challenge #SzpikDlaStasia.
– Jako strażak na co dzień staram się nieść pomoc innym, ale teraz sam muszę o nią prosić. W mediach społecznościowych rozpoczęliśmy wyzwanie dla Stasia. Zachęcamy w nim ludzi do wykonania 10 pompek, które są symbolem siły i walki, ale przede wszystkim do rejestracji w bazie Fundacji DKMS. Naszym wspólnym celem jest zwiększenie bazy dawców szpiku, a moim prywatnym – uratowanie synka – mówi Michał, tata Stasia.
Zdobywających szczyty wspierać będzie też Monika, strażaczka OSP Trzebnice, która dokładnie rok temu szukała swojego „bliźniaka genetycznego”, podczas gdy jej jednostka zdobywała Śnieżkę.
Monika chorowała na ostrą białaczkę szpikową i znalazła zgodnego dawcę w rodzinie. Niestety, to szczęście ma jedynie 25% pacjentów, reszta musi liczyć na pomoc dawcy niespokrewnionego. Tych, chociaż w Polsce są już ponad 2 miliony, to wciąż brakuje. Co 5. chory w naszym kraju nie znajduje „bliźniaka genetycznego”.
Szczyt zdobywają również wirtualnie
Mobilizacja oraz chęć do pomagania są ogromne. Pomimo ograniczonej liczby miejsc, kolejni ochotnicy i ochotniczki pytają o to, jak dołączyć do wydarzenia.
– Liczba miejsc jest ograniczona, ponieważ musimy pamiętać o przyrodzie i bezpieczeństwie uczestników – tłumaczy druh Sławomir Kowalczyk.
– Wiem, że wielu z was chce pomóc. Udostępnijcie link. Sami dołączcie do bazy potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS. To równie ważne jak zdobycie szczytu – dodaje inicjator akcji.
Licznik rejestracji już ruszył i nie trzeba być strażakiem, by zostać czyimś bohaterem.
Do bazy potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku może dołączyć każda ogólnie zdrowa osoba w wieku 18 – 55 lat, która nie jest obciążona znaczną otyłością lub skrajną niedowagą. Pakiet rejestracyjny jest bezpłatny, a pobranie wymazu według dołączonej instrukcji szybkie i bezbolesne.
Klikając w link, możesz dołączyć do wyzwania strażaków: https://www.dkms.pl/dzialaj/wirtualne-dni-dawcy/strazacy-zdobywaja-babia-gore
Michał Wasielewski
DKMS