Uczeń pilskiej „Nafty” ze Srebrnym Laurem
Nie w olimpiadzie przedmiotowej, a w konkursie dotyczącym Romana Wilhelmiego, jednego z najbardziej cenionych aktorów w dziejach polskiego kina, zdobył wyjątkowo cenną nagrodę Patryk Suchecki, uczeń Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile. Praca została uhonorowana Srebrnym Laurem.
Pomysłodawcami wydarzenia były Fundacja sceny na piętrze „Tespis” oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Konkursowi przyświecało łacińskie motto: „Homo locum ornat, non locus hominem” – „Człowiek zdobi miejsce, nie miejsce człowieka”. Celem przedsięwzięcia była analiza dorobku oraz refleksje nad osobowością, pasją i kreatywnością aktora.
Szczególnymi gośćmi uroczystości z okazji wręczenia nagrody Patrykowi byli Jerzy Licki z poznańskiego Kuratorium, a zwłaszcza brat Romana Wilhelmiego, Adam, który dotarł na miejsce wraz z małżonką. Okolicznościowe spotkanie odbyło się w murach pilskiej „Nafty”.
– Patryk, wzbijając się ponad przeciętność, ozdobił sobą konkurs, zdobi też dzisiaj to miejsce. Gratuluję tobie, rodzicom, kadrze nauczycielskiej oraz koleżankom i kolegom. Na pewno razem się wspieracie i pomagacie w sobie w różnych inicjatywach – powiedział w trakcie uroczystości Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Roman Wilhelmi urodził się w 1936 roku w Poznaniu, zmarł 55 lat później w Warszawie. Był uznanym aktorem teatralnym i filmowym. Jego charyzmatyczne role na trwałe zapisały się na kartach kinematografii. Grał bardzo dużo, ale powszechnie kojarzy się go dzięki rolom w serialach „Czterej pancerni i pies”, „Kariera Nikodema Dyzmy” oraz „Alternatywy 4”. Bez wątpienia twórczość bohatera konkursu trafnie opisuje tytuł pracy Patryka: „Roman Wilhelmi – pozytywny akcent PRL-u”. Dodać należy, że promotorem przedsięwzięcia była Agnieszka Ossowska, nauczycielka języka polskiego z pilskiej szkoły.
A.M.