W Pile odbyła się Manifestacja „My, Naród!”

 „Rozum! Odpowiedzialność! Wolność! Równość i Braterstwo!”, grzmiał Andrzej Celiński z wysoko ustawionego podestu na ul. Śródmiejskiej w Pile podczas manifestacji Komitetu Obrony Demokracji Północnej Wielkopolski w niedzielę, 24 kwietnia. Zebrani entuzjastycznie powitali wystąpienie znanego polityka, jednego z czołowych opozycjonistów i najważniejszych członków pierwszej „Solidarności”.

Około 600 mieszkańców miasta i okolicznych gmin spotkało się, aby wyrazić protest przeciw łamaniu zapisów konstytucyjnych. Nad zebranymi łopotały flagi narodowe, unijne oraz KOD-u, rozbrzmiewała odpowiednio dobrana muzyka, co zdecydowało o prawdziwie patriotycznym charakterze tego wydarzenia. Pilanie, solidarnie wspierani przez delegacje z całej Wielkopolski i sąsiednich regionów, gromkimi okrzykami dawali wyraz dezaprobaty wobec poczynań obecnych elit rządzących, opowiadając się za demokracją, poszanowaniem praw obywatelskich i wolnością słowa.

Zbierano podpisy pod zgłoszonym przez Komitet Obrony Demokracji obywatelskim projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Organizatorzy zaprosili na demonstrację wszystkie ugrupowania polityczne, dlatego licznie przybyli ich reprezentanci, parlamentarzyści oraz prezydent miasta Piotr Głowski.
Świetnie prowadzoną manifestację przez koordynatorów KOD Północna Wielkopolska, Izabelę Milewską i Jerzego Olsona, zakończył Polonez a-moll Michała Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie ojczyzny”, do którego stanęli wszyscy uczestnicy, z Krystyną Stachowiak i Leszkiem Koniecznym w pierwszej parze.

Po manifestacji honorowy gość, Andrzej Celiński, wygłosił odczyt „Epizod czy zmiana. Polska 1975–2025”. Wielowątkową narracją autor próbował odpowiedzieć na pytanie, czy to, co się dzieje w Polsce z Polakami w jego pokoleniu, w pokoleniu poprzedzającym i następnym, słowem w latach 1975–2010, za sto lat będzie ocenione, jako wielka przemiana losu Polaków, czy jedynie, jako korekta, drobny w istocie epizod naszej wielkiej historii. W ten sposób mówca zapowiedział swoje wystąpienie. Było niezwykle interesujące!

Po kilkudziesięciu minutach prelekcji, zebrani zadali prowadzącemu liczne pytania, które stały się przyczynkiem do momentami gorącej dyskusji. Wszyscy zebrani zgodnie stwierdzili konieczność organizowania następnych, podobnych spotkań i debat.

Relacja powstała we współpracy z Jolantą Pędziwiatr – Piła.

Tekst : Zdzisław Kałek -Rzecznik Prasowy KOD Wielkopolska
Foto: Janusz Witt/Zdzisław Kałek

w_pile_odbla_sie00

w_pile_odbla_sie07 sdr sdr dav w_pile_odbla_sie04 w_pile_odbla_sie05 w_pile_odbla_sie06

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *