W trosce o bezpieczeństwo – świadomość to podstawa!
Tomcio Brygadzista, Zebra Drogowa i Babcia Jadzia – to od nich ponad 200 dzieci z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pile dowiedziało się, jak bezpiecznie przejść przez ulicę, dlaczego warto nosić odblaski i z jakimi zagrożeniami wiąże się wejście na plac budowy. To właśnie w pobliżu tej szkoły firma Skanska realizuje inwestycje mieszkalną dla Pilskiego TBS. To już dziewiąta edycja kampanii edukacyjnej!
Niecodzienna lekcja bezpieczeństwa w Salezjańskiej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pile odbyła 20 kwietnia się w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Skanska „Bezpieczni w pobliżu budowy”. Skanska, która jest wykonawcą budynku mieszkalny dla Pilskiego TBS, przeprowadza ją od 9 lat w szkołach zlokalizowanych w pobliżu jej placów budów. Zdrowie i życie ludzkie to priorytet dla Skanska. Firma promuje bezpieczną pracę i nie akceptuje zaniedbań w obszarze BHP. Duży nacisk kładzie także na zdrowie i życie osób mogących znaleźć się pobliżu inwestycji
– Celem spotkań naszych jest przybliżenie dzieciom sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy na budowie i wokół budowy. Stąd w taki humorystyczny sposób aktorzy to przedstawili, a jak też dodałem kilka zadań od siebie. Warto, aby dzieci widziały, aby nie wchodzić na plac budowy. Im się może wydawać, że to plac zabaw, bo ciągle coś tam się dzieje, i to dla nich może się wydawać ciekawe, coś nowego. Dlatego teren budowy jest oznakowany, ogrodzony i nie ma możliwości obcym wejścia. Po godzinach pracy jest też stróż, który pilnuje, aby nikt niepowołany tam nie wchodził. W Pile takiego przypadku nie mieliśmy. Termin zakończenia budowy to termin 2018 r. – mówi Wiesław Grochulski, kierownik robót z firmy Skanska.
Bajkowi bohaterowie przedstawienia – Tomcio Brygadzista, Zebra Drogowa i Babcia Jadzia przekazały dzieciom niezwykle ważne tematy związane z ich bezpieczeństwem, zdrowiem i życiem. Dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie przejść przez ulicę, dlaczego trzeba nosić odblaski i z jakimi zagrożeniami wiąże się wejście na plac budowy. Na koniec spotkania wszyscy otrzymają opaski odblaskowe. Szkoła została odznaczona specjalnym certyfikatem „Tutaj bezpieczeństwo to podstawa”.
Według danych Komendy Głównej Policji w 2016 r. miało miejsce 33 664 wypadków drogowych, w których 50 dzieci w wieku 7-14 lat poniosło śmierć, a 2 292 odniosło obrażenia. Najczęstsze przyczyny wypadków to: nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wejście na jezdnię na czerwonym świetle. Kampania prowadzona przez Skanska jest odpowiedzią na te problemy.
– Firma chce uwrażliwić najmłodszych na niebezpieczeństwa związane z poruszaniem się po drogach oraz w pobliżu budowy, gdzie mamy do czynienia z dużym natężeniem ruchu maszyn i pojazdów – mówi Monika Froń-Dąbrowska, koordynator kampanii. – W ramach naszej akcji promujemy też noszenie elementów odblaskowych zwiększających ilość widocznych dzieci poruszających się po zmierzchu. Dzięki odblaskom kierowca może zauważyć pieszego z odległości 150, a nie 20 metrów, gdy jest już zdecydowanie za późno na jakąkolwiek reakcję – dodaje Monika Froń-Dąbrowska.
* 31 sierpnia 2014 r. weszła w życie nowelizacja „Prawa o ruchu drogowym”, zgodnie z którą „Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”.
(rozdział II, „Ruch pieszych”, pkt. 4a).
Sebastian Daukszewicz