Wałcz. Nietrzeźwy przewoził 15 letnią pasażerkę na hulajnodze elektrycznej i spowodował kolizję
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego wałeckiej komendy podejmowali interwencję wobec nietrzeźwego użytkownika hulajnogi elektrycznej. Kierujący wbrew przepisom przewoził na pojeździe kołowym pasażerkę i doprowadził do kolizji drogowej. W ten sposób stracił 5 tysięcy złotych.
Do zdarzenia doszło 3 września br. po godzinie 14.00 na Al. Tysiąclecia w Wałczu. Dwójka młodych osób w wieku 15 i 20 lat wjechała w druciane ogrodzenie. Taką informację otrzymał dyżurny wałeckiej jednostki. Patrol ruchu drogowego, który udał na miejsce zdarzenia ustalił, że 20 letni mężczyzna poruszając się hulajnogą elektryczną przewoził na niej 15 letnią pasażerkę.
Użytkownik pojazdu kołowego jechał ścieżką rowerową i w pewnym momencie stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w znajdujące się przy drodze ogrodzenie, a następnie wywrócił się. Powodem niezapanowania nad pojazdem był jak się okazało stan nietrzeźwości kierującego. 20 latek miał prawie dwa promile alkoholu. Pasażerka została przewieziona do szpitala, na szczęście obrażenia okazały się niegroźne.
Sprawca zdarzenia rozliczony został przez policjantów za kolizję drogową mandatem karnym wysokości 2, 5 tysiąca złotych i za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości również grzywną wysokości 2, 5 tysiąca złotych. Młody mężczyzna stracił w ten sposób 5 tysięcy złotych. Sąd może orzec wobec takiej osoby zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 do 36 miesięcy. Policjanci przypominają!
Przepisy zabraniają:
• kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
• przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
• ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,
• korzystania podczas jazdy z telefonu, wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem,
Jeśli nie ma ani ścieżki rowerowej, ani odpowiedniej jezdni, można hulajnogą jechać po chodniku z „prędkością zbliżoną do prędkości pieszych”. Ponadto kierujący hulajnogą powinni na chodnikach ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu.
Co grozi za jazdę hulajnogą po ulicy?
Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat w wysokości 300 zł
Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat
Hulajnogi elektryczne: dzieci
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej
Jednak mandat karny to chyba najmniej dotkliwa konsekwencja niewłaściwego korzystania z hulajnogi, która jest stosunkowo niebezpiecznym środkiem transportu.
KPP Wałcz