„Wielkopolskie Smaki Wigilijne” w Kramsku

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia Samorząd Województwa Wielkopolskiego razem z Gminą Kramsk organizują konkurs pn. „Wielkopolskie Smaki Wigilijne”. Konkurs skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Wielkopolski, które mogą zgłosić do udziału w konkursie tradycyjną regionalną potrawę nawiązująca do tradycji świąt Bożego Narodzenia. Nabór zgłoszeń trwa do 21 listopada, na najlepsze potrawy czekają atrakcyjne nagrody.

Święta Bożego Narodzenia to okres, gdzie w wielu kuchniach od lat przygotowywane są specjalne regionalne potrawy z użyciem lokalnych produktów, których receptury przygotowania przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Samorząd Województwa Wielkopolskiego chcąc nawiązać do tego wyjątkowego czasu realizuje konkurs kulinarny promujący bogactwo i unikatowość potraw przygotowanych w Wielkopolsce z okazji świąt Bożego Narodzenia. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, gromadzenie oraz identyfikacja regionalnego dziedzictwa kulinarnego, w tym regionalnych produktów i potraw. Dzięki konkursowi inicjowane są działania spajające lokalne społeczności wzmacniające poczucie tożsamości regionalnej.

– Konkurs pn. „Wielkopolskie Smaki Wigilijne” to okazja do zaprezentowania bogatej tradycji kulinarnej świąt Bożego Narodzenia naszego Regionu. Koła Gospodyń Wiejskich mogą wziąć udział i zaprezentować lokalne świąteczne specjały, a przy tym wygrać atrakcyjne nagrody finansowe. Samorząd Województwa Wielkopolskiego realizując konkurs spaja społeczności lokalne i promuje ich dorobek kulinarny. Konkurs to także promocja lokalnej zdrowej i nieprzetworzonej żywności tworzonej w oparciu o stare rodzinne receptury. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 21 listopada natomiast prezentacja potraw i rozstrzygniecie konkursu rozpocznie  się 3 grudnia o godzinie 14.00 na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku. – mówi wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Wydarzenie będzie obfitowało w wiele atrakcji dla odwiedzających. Organizatorzy przygotowali m. in. domek św. Mikołaja razem z prawdziwym reniferem, konkursy dla dzieci o tematyce Wigilijnej, występy artystyczne, a także możliwość degustacji i zakupu regionalnych produktów i potraw świątecznych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Adresatami konkursu są Koła Gospodyń Wiejskich funkcjonujące na terenie województwa Wielkopolskiego. W ramach konkursu uczestnicy zobowiązani są dostarczyć potrawę zgłoszoną w ramach trwającego naboru zgłoszeń. Każda potrawa musi składać się wyłącznie z produktów jadalnych (nie wyłączając dekoracji). Każdy z uczestników może zgłosić tylko jedno danie. Potrawy oceniane będą w dwóch kategoriach – na potrawę wytrawną oraz  na potrawę na słodko. Ocenie poddany zostanie sposób prezentacji, tj. wygląd, estetyka, oryginalność i sposób podania, walory smakowe i zapachowe, związek potrawy z regionem i jego tradycjami, w tym: tradycyjne metody wytwarzania, wykorzystane surowce, produkty i półprodukty lokalne. Nabór zgłoszeń konkursowych  trawa do 21 listopada.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zawarte są w regulaminie zamieszczonym na stronie Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu https://www.umww.pl/konkurs-na-swiateczna-potrawe-pn-wielkopolskie-smaki-wigilijne.

Bartosz Zalas

wielkopolskie_smaki

wielkopolskie_smaki_02