Zdrowe nawyki cyfrowe i nauka programowania w szkołach

Prawie 300 szkół podstawowych z całej Polski, w tym 35 z województwa wielkopolskiego zakwalifikowało się do programów edukacyjnych Fundacji Orange. Zostały wybrane spośród ponad 1200 zgłoszeń. Od września rozpoczną zajęcia, na których uczniowie klas 1-3 poznają zasady odpowiedzialnego korzystania z technologii, a klas 4-8 – podstawy programowania. Placówki otrzymają tablety i roboty, a nauczyciele możliwość podnoszenia swoich kompetencji.

35 szkół podstawowych z województwa wielkopolskiego otrzyma wsparcie od Fundacji Orange w prowadzeniu zajęć, które przygotują dzieci do bezpiecznego korzystania z technologii i pomogą im poznać podstawy programowania. Placówki zyskają także multimedialny sprzęt i możliwość rozwoju umiejętności cyfrowych kadry nauczycielskiej.

Mimo pandemii i nietypowego trybu zajęć szkolnych w ciągu miesiąca do Fundacji napłynęło ponad 1200 zgłoszeń z całej Polski od szkół zainteresowanych udziałem w jej edukacyjnych inicjatywach. Każda placówka musiała wypełnić formularz online i przygotować pracę konkursową wykonaną wspólnie z uczniami podczas zdalnego nauczania. Komisja oceniała zadanie pod kątem pomysłowości, poziomu zaangażowania dzieci i wykorzystania cyfrowych narzędzi.

– Liczba zgłoszeń przerosła nasze oczekiwania, było ich aż o 300 więcej niż rok temu – mówi Łucja Kornaszewska-Antoniuk z Fundacji Orange.Cieszy nas to zainteresowanie i zaufanie ze strony szkół. Nasze programy – MegaMisja i #SuperKoderzy, są przygotowane tak, aby uczniowie i nauczyciele mogli wyjść z ławek, pracować w grupach, realizować zadania praktyczne, wspólnie omawiać dane zagadnienia i szukać rozwiązań. Tę formę szczególnie doceniają placówki, które prowadzą z nami zajęcia w poprzednich edycjach.

Zakwalifikowane szkoły od września rozpoczną cykl zajęć z dziećmi. W MegaMisji wezmą udział uczniowie klas 1-3 i będą uczyć się rozsądnego, bezpiecznego korzystania z nowych technologii. Dowiedzą się m.in. jakie treści można publikować w sieci, jak chronić swoją prywatność, przestrzegać praw autorskich, jak odróżniać reklamę od informacji, dbać o dobre maniery w internetowych kontaktach i zachować umiar w używaniu smartfonów. Za zrealizowane zajęcia szkoły otrzymają punkty i będą mogły wymienić je na gwarantowane nagrody – tablety, audiobooki, książki i pomoce edukacyjne.

W #SuperKoderach wezmą udział uczniowie klas 4-8 i poznają podstawy programowania. Zależnie od wybranej ścieżki, będą konstruować roboty, stacje pogodowe lub tworzyć własne strony www. Fundacja Orange przyzna szkołom grant na zakup wybranych zestawów robotów.

Nauczyciele nie muszą być informatykami ani ekspertami od cyfrowych technologii – otrzymają kompleksowo przygotowane materiały, instruktaże, scenariusze zajęć, możliwość podnoszenia swoich kompetencji i wsparcie w prowadzeniu projektu na każdym etapie.

– Od kiedy bierzemy udział w #SuperKoderach, działamy jak nakręcony zegarek, wykorzystujemy roboty na lekcjach i na zajęciach pozalekcyjnych. Skręcamy, programujemy i dobrze się bawimy. Roboty to nie tylko informatyka, teraz wykorzystujemy je także na języku angielskim – mówi Marek Grzywna, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Toruniu, która uczestniczy w poprzedniej edycji.

Takie zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu przez godzinę. Będzie to okazja do zdobycia cennych umiejętności i ważna lekcja o tym, że nowe media to nie tylko zabawa i gry, ale także możliwość rozwoju kompetencji niezbędnych w przyszłości i dostępu do cennych zasobów wiedzy. W obyciu z technologiami ważne jest nie tylko sprawna obsługa, ale zdrowe nawyki: ostrożności, bezpieczeństwa i refleksji nad tym, czy wykorzystujemy je w sposób sensowny i wartościowy.

Łącznie z MegaMisji skorzystało już 27 000 uczniów, a z #SuperKoderów 10 000. Programy Fundacji Orange są objęte patronatami Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji.

Poniżej lista szkół z województwa wielkopolskiego, które dostały się do programów Fundacji Orange:

MegaMisja

– Szkoła Podstawowa nr 1 im. St. Staszica w Chodzieży

– Szkoła Podstawowa nr 7 im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 w Gnieźnie

– Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Panigrodzu

– Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Heweliusza w Potarzycy (prowadzona przez Potarzyckie Stowarzyszenie Oświatowe)

– Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 w Kaliszu

– Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Kaliszu

– Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kotlinie

– Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Borzęciczkach

– Szkoła Podstawowa w Starej Obrze

– Szkoła Podstawowa im. Wiosny Ludów w Książu Wielkopolskim

– Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Miłkowie

– Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Luboniu

– Szkoła Podstawowa nr 1 w Mosinie

– Szkoła Podstawowa nr 4 im. UNICEF w Obornikach

– Szkoła Podstawowa w Rajsku

– Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pamiątkowie

– Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Paprotni

– Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek w Poznaniu

– Zespół Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa w Starym Luboszu

– Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Śremie

– Szkoła Podstawowa Nr 3 w Środzie Wielkopolskiej

– Szkoła Podstawowa w Świecy

– Szkoła Podstawowa im. ppor. Alfeda Sofki w Białej

– Zespół Szkół Katolickich im. Św. Wojciecha w Złotowie

– Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Lubini Małej

#SuperKoderzy

– Szkoła Podstawowa nr 1 im. H. Sienkiewicza w Turku

– Szkoła Podstawowa nr 21 im. Legionów J. Piłsudskiego w Kaliszu

– Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kpt. J. Rejdycha w Grodzisku Wielkopolskim

– Szkoła Podstawowa nr 10 im. Świętego Jana Pawła II w Lesznie

– Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pamiątkowie

– Szkoła Podstawowa nr 1 w Mosinie

– Niepubliczna Polsko-Angielska Szkoła Podstawowa im. Johna Deweya w Obornikach

– Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Wielkopolskiej

– Szkoła Podstawowa im. Św. U. Ledóchowskiej w Drawskim Młynie

– Szkoła Podstawowa im. Ks. J. Twardowskiego w Lubstowie

– Szkoła Podstawowa nr 3 im. M. Kopernika w Trzciance

– Szkoła Podstawowa im. A. Grubby w Kąkolewie

– Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. J. Korczaka w Borzęciczkach

– Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Drążnej

A.B.

zdrowe_nawyki1_01

zdrowe_nawyki1_03 zdrowe_nawyki1_02