Złotów. Zapraszamy na otwarcie wystawy plenerowej „1922 – 2022. Związek Polaków w Niemczech. Ludzie. Idee. Pamięć”

Z radością ogłaszamy, że 28 sierpnia 2022 roku o godz. 13:00 na placu Paderewskiego w Złotowie, podczas Targowiska Sztuki, zostanie udostępniona okolicznościowa wystawa plenerowa, przygotowana przy współudziale naszego złotowskiego muzeum, pt. „1922 – 2022. Związek Polaków w Niemczech. Ludzie. Idee. Pamięć”.

27 sierpnia 1922 roku powstała niezwykle istotna dla mieszkańców Ziemi Złotowskiej organizacja polonijna, którą przybliżymy wystawą okolicznościową, kartką jubileuszową oraz pamiątkowymi emblematami. Ekspozycja potrwa do połowy września.

„Działalność Związku Polaków w Niemczech od chwili powstania nie była łatwa i członkowie polskiej mniejszości musieli zmagać się w nieprzychylną a często wręcz wrogą postawą władz niemieckich. Pierwsza dekada istnienia polskich organizacji była trudna, ale pełna sukcesów. Lata trzydzieste XX wieku, a zwłaszcza okres po dojściu Hitlera do władzy, stały się czasem bezparodonowej walki z każdym przejawem polskości wśród niemieckich obywateli, okresem zakończonym eksterminacją.

Upamiętniając setną rocznicę powołania Związku Polaków w Niemczech żyjemy już w zupełnie innych czasach. Inne są zagrożenia i inne pragnienia. Polska jest wolnym krajem a Polacy nie są mniejszością tylko obywatelami Europy. Pragnienia Polaków spod znaku Rodła zostały spełnione. Aby ich nie stracić nie musimy dziś dokonywać tak wielkich i odważnych czynów, wystarczy pamiętać aktualne wciąż przesłanie sprzed lat, o które powinniśmy dbać dziś szczególnie. W samym środku pięciu prawd Polaka przywołano zdanie „Polak Polakowi bratem.” – cytat z katalogu wystawy.

Muzeum Ziemi Złotowskiej

zlotow_zapraszamy

zlotow_zapraszamy_04 zlotow_zapraszamy_02 zlotow_zapraszamy_03