Zmiany w rozkładzie jazdy interREGIO

Zmiany_w_rozkladzie_interREGIO

Od 12 października do 13 grudnia br., czyli do momentu wejścia w życie nowego rozkładu jazdy 2014/2015, zmienią się godziny kursowania części pociągów Przewozów Regionalnych. Zmiany te są podyktowane pracami torowymi prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury na wielu trasach kolejowych w całym kraju. Planując podróż po tym terminie, warto sprawdzić połączenie w wyszukiwarce dostępnej na stronie rozklad-pkp.pl

Nowa organizacja ruchu pociągów będzie miała wpływ także na rozkład jazdy pociągów dalekobieżnych interREGIO. Pociąg IR „Bug” (Poznań – Warszawa – Terespol) będzie wyjeżdżał ze stolicy o korzystniejszej godzinie niż dotychczas, czyli około 17.00. W wybrane dni (19.10 oraz 23 i 30.11) pociąg ten nie będzie się zatrzymywał na Dworcu Centralnym. Pasażerowie chcący wsiąść do pociągu w centrum Warszawy będą mogli skorzystać
z podmiejskiej stacji Warszawa Śródmieście.

Z powodu dużego nasileniem prac modernizacyjnych na Centralnej Magistrali Kolejowej zmienią się godziny kursowania, a w niektóre dni także trasa przejazdu, pociągu IR „Matejko” (Kraków – Warszawa – Kraków). Pociąg ten z Warszawy do Krakowa będzie kursował codziennie z wyjątkiem wybranych dni, tj. 8, 9, 15, 16, 22 i 23 listopada. W niektórych terminach, konkretniej 9, 16, 23 listopada, „Matejko” będzie kursował trasą okrężną przez Radom i Kielce. Z Krakowa do Warszawy pociąg będzie wyruszał codziennie z wyjątkiem 9, 16 i 23 listopada.

Dzięki dogodnej przesiadce w Poznaniu z pociągu „Babie lato” (Warszawa – Poznań) na popołudniowy pociąg REGIOekspres do Frankfurtu nad Odrą mieszkańcy Mazowsza
i zachodniej Wielkopolski będą mogli wygodnie dojechać do Niemiec. Od 12 października nie będzie kursował pociąg IR „Rusałka” z Poznania do Zielonej Góry. Na odcinku Poznań – Zbąszynek zastąpi go codzienny pociąg RE do Frankfurtu nad Odrą, którym można podróżować na podstawie biletów na pociąg REGIO.

Wiele zmian czeka również na pasażerów korzystających z połączeń interREGIO na południu kraju. W zamian za pociąg IR „Piast”, który nie będzie kursował z uwagi na brak możliwości ułożenia atrakcyjnego rozkładu jazdy, zmienione zostały godziny kursowania pociągu IR „Oleńka” (Częstochowa – Katowice – Wrocław). Na odcinku Zawiercie – Wrocław pociąg ten będzie jeździł w godzinach zbliżonych do godzin kursowania „Piasta” przed jego odwołaniem.

W związku z tymczasowym wstrzymaniem kursowania pociągu IR „Piast” od 12 października nie będą realizowana kursy interREGIObusów na trasach Katowice – Zakopane i Katowice – Wisła. Połączenia te miały typowo sezonowy charakter.

Z myślą o osobach wybierających się w rodzinne strony w okresie Wszystkich Świętych Przewozy Regionalne rozszerzyły terminy kursowania wybranych pociągów IR. W tym czasie w dodatkowe dni będą kursowały pociągi IR:

– „Oleńka” (Wrocław –Częstochowa i Częstochowa – Wrocław),

– „Spodek” (Wrocław – Katowice  i Katowice – Wrocław),

– „Lompa” (Wrocław – Katowice),

– „Szyndzielnia” (Wrocław – Bielsko-Biała i Bielsko-Biała – Wrocław),

– „Śniardwy” (Olsztyn – Poznań),

– „Lednica” (Poznań – Bydgoszcz i Bydgoszcz – Poznań),

– „Babie lato” (Poznań – Warszawa),

– „Bug” (Poznań – Terespol i Terespol – Warszawa),

– „Bystrzyca” (Chełm – Warszawa i Warszawa – Lublin),

– „Białowieża” (Hajnówka – Warszawa i Warszawa – Czeremcha).

(SE)