Koła Gospodyń Wiejskich obchodzą jubileusz 150-lecia istnienia | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Koła Gospodyń Wiejskich obchodzą jubileusz 150-lecia istnienia

W niedzielę 29 maja w Kruszewie uroczyście obchodzono 150-lecie działalności Kół Gospodyń Wiejskich na terenie gminy Ujście. Uroczystość wpisała się w obchody ogólnopolskie tego jubileuszu.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się mszą w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha, którą w intencji członkiń KGW odprawił tutejszy proboszcz ks. Jerzy Ranke. Następnie wszyscy zaproszeni udali się do Wiejskiego Domu Kultury gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości. Wśród nich byli przedstawiciele Zarządu Powiatu w Pile – wicestarosta Stefan Piechocki i członkowie zarządu Jerzy Wiesiołek i Mirosław Pierko.

W gminie Ujście KGW rozwinęły się dzięki Kółkom Rolniczym. Aktywnie działa tu siedem kół:

KGW Ujście – 216 członkiń, przewodnicząca Krystyna Schmidt,

KGW Nowa Wieś Ujska – 115 członkiń, przewodnicząca Alicja Hajt,

KGW Kruszewo – 37 członkiń, przewodnicząca Barbara Górzna,

KGW Mirosław Ujski – 34 członkinie, przewodnicząca Irena Grams,

KGW Byszki – 30 członkiń, przewodnicząca Gabriela Radzicka,

KGW Jabłonowo – 17 członkiń, przewodnicząca Teresa Goślińska,

KGW Bronisławki – 16 członkiń, przewodnicząca Bożena Ryszewska.

- Angażujemy się w wiele przedsięwzięć na terenie naszej wsi i gminy  – mówi Barbara Górzna, przewodnicząca KWG w Kruszewie. – Uczestniczymy aktywnie w organizacji dożynek, festynów parafialnych i innych spotkań integracyjnych, ponieważ zawsze staramy się służyć swoją pomocą.

Z okazji jubileuszu wszystkie koła otrzymały pamiątkowe dyplomy, które wręczali  wicestarosta pilski Stefan Piechocki i burmistrz Ujścia Roman Wrotecki. Panie otrzymały też gratulacje i okolicznościowy grawerton od władz powiatu pilskiego.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem kreatywności i zapału pań z Kół Gospodyń Wiejskich – mówi wicestarosta Stefan Piechocki. – Oczywiście dziś rola tych organizacji jest zupełnie inna niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Jedno jest jednak niezmienne, działają na rzecz integracji lokalnej społeczności i kultywowania tradycji w środowiskach wiejskich.

Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie z okazji jubileuszu 150-lecia przyznał Ordery Serca Matkom Wsi, które otrzymały: Franciszka Buśkiewicz, Irena Grams, Ewa Nowak, Barbara Górzna, Alicja Hajt i Teresa Goślińska. Wręczono też specjalne podziękowania dla osób wspierających działalność KGW. Odebrali je: były minister rolnictwa Stanisław Kalemba, wicestarosta pilski Stefan Piechocki, burmistrz Ujścia Roman Wrotecki, przewodniczący Rady Miejskiej w Ujściu Marek Jankowski, ks. Jerzy Ranke i ks. Robert Różański. Podziękowania wręczał prezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Chodzieży Andrzej Skotowski.

Uroczystość uświetnił ludowymi piosenkami zespół „Kasztelanki” z Nowej Wsi Ujskiej pod kierownictwem Marka Frąckowiaka.

Agnieszka Matusiak
Starostwo Powiatowe w Pile

kola_gospodyn00

kola_gospodyn05 kola_gospodyn01 kola_gospodyn02 kola_gospodyn03 kola_gospodyn04