Książka jest O.K! z Joanną Concejo, która rysuje książki ołówkiem | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Książka jest O.K! z Joanną Concejo, która rysuje książki ołówkiem

Pod patronatem Tętna Regionu

Tym razem w ramach Książka jest O.K! zapraszamy dzieci i dorosłych do wspólnego czytania i działań artystycznych z Joanną Concejo, ilustratorką książek. Będziemy czytać dwie książki: opowiastkę filozoficzną o szczęściu „Książe w cukierni” Marka Bieńczyka oraz dobrze znaną baśń „Czerwony Kapturek” Braci Grimm (w wersji Pani Joanny historia staje się bardzie poplątana, bowiem tytułowa bohaterka zamiast dyskutować z wilkiem, kto ma wielkie oczy, skacze z nim w workach i pozwala zaplatać sobie warkocze. W programie działania artystyczne.    

Spotykamy się w sobotę, 12 marca:

• w Pile, Filia nr 4, al. Powst. Wlkp. 62, o godz. 11.00
Inspiracją będzie książka “Książę w cukierni” [autor Marek Bieńczyk, wyd. Format 2013]. Sześciometrowa opowiastka filozoficzna. Duży Książe i jego towarzyszka o imieniu Kaktusica, podczas delektowania się ciastkami, rozmawiają o szczęściu. Najlepsza Książka Roku IBBY 2013 w kategorii grafika.

•w Chrustowie (gm. Ujście), świetlica wiejska, o godz. 16.00
Inspirację stanowić będzie „Czerwony Kapturek” (pierwotna wersja baśni braci Grimm, spisana i wydana przez nich w 1812 roku, Wydawnictwo Tako 2015). Opowieść o Czerwonym Kapturku jest dobrze znana na całym świecie, opisana na setki sposobów przez setki autorów. Tym razem historia o małej dziewczynce przemierzającej las w drodze do babci staje się bardziej poplątana. Czerwony Kapturek zamiast dyskutować z wilkiem, kto ma wielkie oczy, skacze z nim w workach i pozwala zaplatać sobie warkocze.

O autorce:  

Joanna Concejo, projektuje ceramikę, uczy rysunku we Włoszech i rysuje książki wydawane we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Szwajcarii i w Polsce. Używa głównie ołówka i troszeczkę kredek, do akcentów. „Zależy mi, żeby w ilustracji działo się coś niespodziewanego, niespokojnego, zachwycającego i jednocześnie destabilizującego nasze dotychczasowe przyzwyczajenia wizualne. Oczywiście, ilustracja idzie w parze z tekstem, cała rzecz w tym, żeby ona w tej parze nie szła zbyt grzecznie. Nie za rączkę, krok w krok za tekstem też nie. Ilustracja może mieć swoją ”osobowość”, a tekst swoją. I mogą się od siebie ”pięknie różnić” – wyjaśnia ilustratorka w wywiadzie na Zorroblog. Ilustratorka od kilku lat mieszka na stałe we Francji.

Na wydarzenie zapraszają: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile, Karolina Wójcik i panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Chrustowie, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ujście. Wydarzenie w ramach działań artystycznych i społecznych pn. „Książka jest OK.!” Patronat honorowy sprawują Franciszek Tamas, Starosta Pilski i Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły.

Iwona Belter
Fot. Wyd. Tako, Wyd. Format, PIMBP

ksiazka_jest_ok00

ksiazka_jest_ok04 ksiazka_jest_ok01 ksiazka_jest_ok02 ksiazka_jest_ok03