15-lecie współpracy Samorządu z PWSZ

Wraz z początkiem roku akademickiego 2014/2015 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile wkroczyła w rok jubileuszu 15-lecia. Od 2000 roku pilska Uczelnia dowiodła zaangażowania i troski o dobro mieszkańców regionu oraz wysoki poziom usług edukacyjnych. 15 lat to również dobra współpraca Samorządu z pilską Uczelnią, czego efekty są bardzo widoczne. 25 lutego na konferencji prasowej prezydent Piły Piotr Głowski i rektor PWSZ w Pile prof. dr hab. Donat Mierzejewski podsumowali dotychczasową współpracę i przedstawili plany na przyszłość.

– 15 lat funkcjonowania PWSZ to czas naszego rozwoju i wzrostu jakości. Od samego początku współpraca z miastem układała się dobrze. Powiem, że suma pozyskana do tej pory z samorządu gminnego to kwota ponad 5 milionów złotych. Rozpoczęło się od inwestycji, jakim był Dom Studenta, potem było wspieranie rozwoju w ramach campusu, uzyskanie od miasta terenów przy ul. Podchorążych, które wcześniej należały do Agencji Mienia Wojskowego a dziś wspieranie kierunków zawodowych. W sumie najpierw były inwestycje budowlane a dziś inwestujemy w infrastrukturę naukową, która pozwala tworzyć nowe kierunki. Warto zwrócić uwagę, iż dzięki temu że samorząd nas wspiera i mówi o nas dobrze przedsiębiorcom Uczelnia przystąpiła do stworzenia studiów dualnych. Jest to projekt edukacyjny, zakładający równoczesne zdobywanie wiedzy akademickiej i doświadczenia praktycznego. Dzięki współpracy organizujemy również inicjatywy dla mieszkańców np. Juwenalia, Festiwal Nauki, wydajemy wydawnictwa, organizujemy konferencje naukowe – mówi prof. dr hab.Donat Mierzejewski, rektor pilskiej PWSZ.

Marzeniem studentów kierunku Ratownictwo Medyczne w PWSZ jest posiadanie własnej karetki do praktycznej nauki. Jak mówi Donat Mierzejewski – zakup karetki to ma być inicjatywa odpowiedzialności otoczenia społeczno-gospodarczo, samorządów i biznesu. Pieniądze w pewnej części są już pozyskane, ale nadal jeszcze trwają poszukiwania wśród przedsiębiorców brakującej kwoty. Marzeniem rektora jest, aby ta karetka pojawiła się już na Festiwalu Nauki.

Gmina Piła również chwali dobrą współpracę z Uczelnią, dzięki czemu udało się wiele zrobić nie tylko na rzecz środowiska akademickiego, ale również dla całej społeczności lokalnej i regionalnej.

– Mieliśmy przez te lata projekty, które umożliwiały pozyskiwanie dużych pieniędzy przez Uczelnie. Może nie wprost samorząd w to się angażował, ale przygotowanie dokumentacyjne, programów rewitalizacji obszarów powojskowych dało podstawę do inwestycji. Obecnie mamy projekt, który potrzebuje murów i dużych pieniędzy. Mowa o Centrum Aktywizacji Zawodowej Absolwentów uczelni. To są projekty twarde, ale mamy też miękkie: stypendia doktoranckie, stypendia dla studentów i wiele działań, które tworzą dobrą atmosferę wokół Uczelni. Przebudowa ul. Podchorążych przy PWSZ może teraz też być wizytówką miasta. Jeśli będzie potrzeba to również włączymy się aktywnie w dopięcie projektu dotyczącego zakupu karetki. Chcemy jednak dać szansę wszystkim innym, aby poczuli obywatelskie zobowiązanie wobec Uczelni – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Dziś PWSZ prowadzi kształcenie na 12 kierunkach i 18 specjalnościach studiów: medycznych, humanistycznych, inżynierskich i ekonomicznych. Mury Uczelni opuściło już ponad 7,5 tysiąca absolwentów.

Sebastian Daukszewicz

15lecie_wspolpracy_pwsz10

15lecie_wspolpracy_pwsz14 15lecie_wspolpracy_pwsz11 15lecie_wspolpracy_pwsz12 15lecie_wspolpracy_pwsz13

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *