31 maja Światowy Dzień Bez Tytoniu

Dzien_Bez_Tytoniu

Światowy Dzień Bez Tytoniu (ang. World No Tobacco Day) obchodzony jest każdego roku w dniu 31 maja z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na szkodliwość palenia tytoniu. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Bez Tytoniu odbywać sie będą pod hasłem: „Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych – fakty i wyzwania” (tytuł oryg.: Get ready for plainpackaging)

Głównymi zamierzeniami obchodów są:

– podkreślenie roli jednolitych opakowań, jako części całościowego, wielosektorowego podejścia do ograniczania palenia tytoniu na świecie;

– dostarczenie rzetelnych i przekonujących informacji na temat jednolitych opakowań, zachęcenie państw członkowskich do wzmocnienia działań związanych z pakowaniem i etykietowaniem opakowań, a także ograniczenie reklamowania, promowania i sponsorowania wyrobów tytoniowych;

– pomoc państwom członkowskim przed ingerencja przemysłu tytoniowego w procesy polityczne związane z ujednoliceniem opakowań.

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Pile weźmie udział w lokalnych akcjach antynikotynowych i festynach organizując Punkty Porad Zdrowotnych połączone z poradnictwem i dystrybucją tematycznych materiałów. W punktach będzie można wykonać pomiary zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz badania zawartości tkanki tłuszczowej w ciele i BMI.

30.05.2016 – organizacja Punktu Porad Zdrowotnych w Urzędzie Miejskim w Łobżenicy /w godzinach 09.30 – 11.00/, przemarsz antynikotynowy uczniów wszystkich typów szkół ulicami Łobżenicy zakończony happeningiem w Parku Miejskim oraz podsumowanie gminnych konkursów antynikotynowych.

31.05.2016 – przemarsz antynikotynowy z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu organizowany przez Publiczne Przedszkole Nr 2 w Pile, podsumowanie etapu powiatowego konkursu pod hasłem „Palić nie palić – oto jest pytanie?” w PSSE w Pile.

01.06.2016 –XIV Bieg pokoleń pod hasłem „Raz do roku wokół bloku” na osiedlu Górnym w Pile /w godzinach 10.00 – 14.00/, organizacja podczas festynu Punktu Porad Zdrowotnych i trzech konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży o tematyce antynikotynowej.

02.06.2016 – organizacja Punktu Porad Zdrowotnych w Starostwie Powiatowym w Pile /w godzinach 10.00 – 14.00 /.

03.06.2016 – organizacja Punktu Porad Zdrowotnych w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pile /w godzinach 08.00 – 12.00 /.

06.06.2016 – organizacja szkolenia dla młodzieży Gimnazjum Nr 5 w Pile pod hasłem „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – Kontra Tytoń” .

(SE)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *