Akcja ratownicza na rzece Noteć

W dniu 5 lipca około godziny 19.00 dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Pile odebrał zgłoszenie od osoby postronnej, która była świadkiem tonięcia mężczyzny w rzece Noteć. Dyżurny po zebraniu informacji ustalił, że zdarzenie ma miejsce w okolicach mostu pomiędzy miejscowością Kaczory i Milcz. Zgodnie z procedurami do akcji ratowniczej zadysponowana została lokalna jednostka OSP KSRG Kaczory i OSP Milcz, JRG Chodzież oraz JRG Nr 2 wraz ze Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wodno – Nurkowego z Piły.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki z OSP Kaczory strażacy dokonali rozpoznania z mostu oraz z linii brzegowej i uzyskali informacje od osoby postronnej o miejscu, w którym widziany był topiący się mężczyzna. Kolejne przybyłe na miejsce jednostki zwodowały łodzie na rzece Noteć i rozpoczęły przeszukiwanie koryta rzeki. Poszukiwania trwały na odcinku 300 merów od mostu w dół rzeki. Strażacy z JRG Chodzież odnaleźli pływającego po powierzchni nieprzytomnego mężczyznę, wciągnęli poszkodowanego do łodzi i rozpoczęli resuscytację do chwili przypłynięcia do brzegu, gdzie mężczyzna przekazany został zespołowi pogotowia ratunkowego. Po około 20 minutach resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez pogotowie oraz strażaków z JRG NR 2 z Piły udało się przywrócić krążenie. Poszkodowany przetransportowany został przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do Szpitala Specjalistycznego w Pile.

W działaniach ratowniczych brało udział 8 jednostek straży pożarnej, PRM z Chodzieży, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe – Ratownik 9 oraz Policja z Kaczor i Chodzieży.

Tekst: mł. bryg. Zbigniew Szukajło
Zdjęcia: st. sekc. Krzysztof Chyb

akcja_ratownicza_na_rzece_notec10

akcja_ratownicza_na_rzece_notec14 akcja_ratownicza_na_rzece_notec11 akcja_ratownicza_na_rzece_notec12 akcja_ratownicza_na_rzece_notec13

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *