Błędy żywieniowe psów

milusinscy_czerwiec_2015

Zwracam się do Tętna Regionu z prośbą o wyjaśnienie mojego problemu z psem. Mój cocer spaniel zawsze ma matową sierść, która na okrągło wypada. Na podwórku spotykam sąsiada, który też ma psa tej samej rasy i jego sierść jest o niebo ładniejsza. Zastanawiam się, czy jest możliwe, aby mój pies miał lśniącą sierść? Wanda z Chodzieży.

Pani Wando należałoby udać się do weterynarza w Chodzieży, aby dokładnie zbadał Pani psa, gdyż matowa i ciągle wypadająca sierść często jest objawem poważnych problemów zdrowotnych. Niemniej jednak przed udaniem się do weterynarza, warto by było zweryfikować pewne błędy, które najczęściej właściciele psów, a także kotów popełniają.

Bardzo częstym błędem jest nieodpowiednie żywienie. Prawie zawsze, przy każdej wizycie, pytam właściciela czworonoga o pożywienie, jakie jego ulubieniec dostaje. Niektóre osoby są tym pytaniem bardzo zdziwione, a nawet bardzo często nie umieją na nie precyzyjnie odpowiedzieć. Błędy żywieniowe prawie zawsze widoczne są na skórze.

Jednym z częstszych błędów jest nadmierna podaż białka. Niestety wielu właścicieli myśli, że im więcej dam mięsa, tym lepiej będzie dla mojego kochanego zwierzaka. Niestety przebiałczenie jest bardzo szkodliwe w dłuższej perspektywie czasu. Początkowo zmiany widoczne są na skórze. Często zwierzaki się drapią, sierść u nich jest matowa i stale wypada. Norma białka dla dorosłego psa wynosi około 23%, a dla kota 39%. Niestety ostatnio pojawiły się na naszym rynku „świetne”, w rozumieniu sprzedawców, karmy dla psów zawierające 45 czy nawet 70% białka. Wielu właścicieli uważa je za najlepsze karmy na rynku, do tego stopnia, że żadne racjonalne argumenty do nich nie trafiają, bo przecież na forach są bardzo wychwalane. Przebiałczenie wychodzi po pewnym czasie, głównie jako niewydolność wątroby, gdyż wątroba musi to całe białko przerobić. Wracając do skóry, należy pamiętać, że nadmiar białka jej szkodzi, a sierść często jest matowa.

Niedozwolone jest również karmienie psów czy kotów zwierzęcymi fast foodami, czyli karmami i smakołykami niskiej jakości. Często sierść wówczas jest matowa i stale wypada.

Kolejną rzeczą jest brak w diecie niektórych składników pokarmowych niezbędnych do pięknego wyglądu skóry. Dieta powinna być bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz naturalne witaminy, głównie E, A oraz D3. W naszej przychodni zalecamy głównie stosowanie preparatu COATEX, który jest bogatym źródłem tych składników. Widoczne efekty stosowania COATEXU widoczne są już nawet po tygodniu, szczególnie na skórze. Po dwóch tygodniach włos przestaje wypadać. Mamy sporo pacjentów, którym właściciele dają COATEX cały czas i zwierzęta mają rewelacyjną sierść. Należy tu też wspomnieć o szamponie COATEX, który dodatkowo wspiera wygląd sierści.

Reasumując. Należy bardzo dobrze żywić swojego pupila, a sierść będzie lśniąca. Chyba, że są jeszcze jakieś inne przyczyny zdrowotne, które lekarz weterynarii powinien zdiagnozować i wyleczyć.

Zapraszam wszystkich czytelników do lektury poprzednich zagadnień na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła. Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *