Chora trzustka u psa

milusinscy

Panie Doktorze, od dłuższego czasu mam problem z moim psem. Kiedyś bardzo mocno zachorował na trzustkę. Jakoś udało się go wyleczyć. Niestety było to ostre zapalenie i trzustka cały czas się odzywa. Mam prośbę, czy mógłby Pan Doktor coś doradzić, aby pies się nie męczył i jak najdłużej mi pożył. Krystyna z Chodzieży.

Niewątpliwie ma Pani poważny problem. Trzustka, która raz ulegnie ostremu zapaleniu, zawsze będzie miała tendencję do tego schorzenia. Dlatego bardzo ważnym jest, aby właściciel czworonoga dokładnie znał mechanizmy tego schorzenia, gdyż tylko wtedy będzie mógł świadomie je kontrolować.

Główną przyczyną ostrego zapalenia trzustki jest złe żywienie. Niestety bardzo wielu właścicieli zwierząt, swoich pupili fatalnie żywi. Trzustka jak i wątroba przez jakiś czas sobie radzą. Niestety tylko do pewnego czasu. Trzustka po jakimś czasie przestaje sobie z tym radzić i zaczyna pobolewać. Wiadomo, że pies nie poskarży się właścicielowi i właściciel zauważa problem dopiero, gdy pies już nie je i wykazuje silne objawy bólowe. Bardzo często w takich przypadkach mamy już do czynienia z ostrą trzustką i walką o życie pieska. Niestety z takimi przypadkami mamy dość często do czynienia w naszej przychodni i spędza to sen z powiek nam i naszym klientom. Jak należy żywić psy, które przechorowały ostre zapalenie trzustki, gdyż to jest w tym przypadku najważniejsze, a także jak należy żywić zdrowe psy, aby na to schorzenie nigdy nie zachorowały?

Jak już wspomniałem wcześniej bardzo wielu właścicieli źle żywi swoich pupili. Często są karmione za tłusto i z dużą ilością przypraw. Także karmione są byle jakimi suchymi karmami, które zawierają tylko 4% mięsa. Zawierają natomiast ogromne ilości tłuszczu, przypraw, w tym soli, a także konserwantów. Niestety jest to dla trzustki zabójcze. Dużym problemem są również przysmaki oferowane na różnych stoiskach. Niestety wielu nieuświadomionych właścicieli, których psy są już po poważnych przejściach z trzustką, często o tym zapomina, mówiąc sobie, że taki mały smakołyk przecież nie może zaszkodzić.

Trzeba pamiętać, że pies o swoim bólu zawiadamia nas za późno i kolejny atak trzustki może skończyć się dla niego tragicznie. Ważnym jest, aby była Pani w stałym kontakcie z weterynarzem w Chodzieży, który będzie monitorował Pani psa. jest to niezwykle istotne, aby systematycznie wykonywać kontrolne badania biochemiczne krwi i dobierać odpowiednie leki.

Dla wszystkich właścicieli psów, a także kotów, które również chorują na ostre zapalenie trzustki, tych zdrowych jak i chorych, polecić mogę dietę weterynaryjną Intestinal dog 4T firmy WetExpert, która jest świetna w profilaktyce i leczeniu ostrego zapalenia trzustki. Poza bardzo dobrymi właściwościami leczniczymi jest także bardzo smaczna z uwagi na unikalną technologię produkcji.

Zachęcam również wszystkich czytelników do okresowych badań krwi u swoich zwierzaków, które pomimo niewidocznych objawów klinicznych mogą się przyczynić do wczesnego wykrycia poważnych chorób, takich jak chociażby ostre zapalenie trzustki.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.asprzychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *